Pre podniky je najvyšší čas spraviť si povinný energetický audit
Energetický audit systematicky sústreďuje všetky dostupné údaje o energetickom hospodárení firmy alebo inštitúcie, analyzuje dáta, odhaľuje nedostatky a odporúča opatrenia, vrátane výpočtu nákladov a návratnosti investície. Býva podmienkou pre získanie dotácie zo štátnych i európskych zdrojov a tiež ho často vyžadujú banky pri posudzovaní žiadostí o úver na investície v energetickej oblasti. Podľa zákona 321/2014 o energetickej efektívnosti je navyše pre niektoré subjekty priamo povinný.
Do 5. decembra si musia energetický audit zabezpečiť všetky veľké podniky s viac ako 250 zamestnancami, ktorých ročný obrat presahuje 50 miliónov eur a/alebo celková ročná súvaha presahuje 43 miliónov eur. Pri výpočte navyše treba zohľadniť aj to, či ide o samostatný alebo prepojený podnik a či v nich najmenej 25 % imania alebo hlasovacích práv priamo či nepriamo nekontrolujú verejné orgány (obec, štát).
Nielen výroba, ale aj služby
Firmy musia audit realizovať každé štyri roky. Uznávajú sa energetické audity vykonané v rámci systémov environmentálneho alebo energetického manažérstva, ak ich spracovali osoby s odbornou spôsobilosťou ustanovenou zákonom. Výstupom z auditu je správa a súhrnný informačný list. Sankcia za nevykonanie energetického auditu je od 5000 do 30 000 eur.
Podnik musí uchovávať písomnú správu z energetického auditu a tiež súvisiace podklady až do vykonania nasledujúceho auditu. Taktiež je do 30 dní od vyhotovenia povinný poskytnúť prevádzkovateľovi monitorovacieho systému, t.j. SIEA, elektronický súbor údajov a súhrnný informačný list. Za nesplnenie týchto „administratívnych“ povinností mu hrozí sankcia od 500 do 5000 eur.
Povinnosť sa pritom vzťahuje nielen na výrobné firmy, ale aj na spoločnosti poskytujúce služby v administratívnych či obchodných priestoroch, ako sú banky, poisťovne alebo obchodné reťazce.
Osvedčení audítori
Zoznam energetických audítorov zverejňuje ministerstvo hospodárstva na svojej webstránke. Audítor musí každé tri roky absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu. Každoročne tiež do konca marca zasiela SIEA súbor údajov z auditov, ktoré vykonal v predchádzajúcom roku. Aj jemu hrozí v prípade nesplnenia týchto povinností pokuta od 500 do 5000 eur.
Vypracovanie auditu v rámci tzv. doplnkových služieb dnes ponúkajú aj dodávatelia energií. SSE napríklad podnikateľom aj samosprávam ponúka možnosť splniť si túto legislatívnu povinnosť za zvýhodnenú cenu, pričom cenovú ponuku je možné vypracovať už do 2 pracovných dní. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.
Celý proces vypracovania kompletného auditu trvá asi 4 mesiace, čo je približný čas do termínu stanovenom v zákone.
Zdroj: SSE, a.s.
Cena a návratnosť
Energetický audit si niektoré subjekty mýlia s energetickou certifikáciou, ktorá sa však týka výhradne budov. Audit je komplexné hodnotenie, ktoré obsahuje analýzu súčasného stavu spotreby energií v budovách aj v technológiách, navrhuje opatrenia na zníženie energetickej náročnosti, hodnotí dopad opatrení na životné prostredie vrátane emisií, posudzuje možnosti využitia obnoviteľných zdrojov. Obsahuje energetické a ekonomické hodnotenie a tiež sa pri ňom vypočítava návratnosť investícií na realizáciu opatrení.
Jeho cena je individuálna. Popri fyzickej obhliadke a vlastných meraní audítora, značne závisí aj od dostupnosti a aktuálnosti podkladov, ako sú projektová dokumentácia stavieb, revízne správy či dokumentácia k technickým zariadeniam. Posudzujú sa tiež faktúry a zmluvy za spotrebovanú energie za posledné 3 roky, resp. aktuálne mesiace bežného roka.
Odborníci varujú firmy pred tým, aby si nenechávali vypracovať audit „lacnejšie“ a len „pro forma“ s cieľom splniť si legislatívnu povinnosť. Sami by sa tým totiž obrali o možnosť reálne ušetriť náklady na energie.
Napríklad podnik s ročnou spotrebou energie 5500 MWh, kde elektrina tvorí tretinu nákladov na energie, by pri priemernej cene elektriny na Slovensku uvádzanej Eurostatom v danom pásme zaplatil v roku 2014 takmer 230 tisíc eur. Ak by ho audit vyšiel na 3000 eur, zodpovedalo by to 1,3 % jeho ročných nákladov vynaložených len na elektrinu.
© energia.sk