Energetické štítky sa rozšírili na ďalšie spotrebiče
K spotrebičom s povinnými energetickým štítkami pribudli od včera aj plynové sporáky či digestory. Pridali sa tak k desiatkam ďalších produktov ako chladničky, elektrické sporáky či televízie, na ktorých toto označenie figuruje už niekoľko rokov a spotrebiteľom má pomôcť pri výbere najvhodnejšieho produktu z pohľadu spotreby energie.
Úsporné plynové sporáky v najvyššej energetickej triede údajne dokážu počas svojej životnosti ušetriť spotrebiteľom asi 180 eur v porovnaní s produktom napríklad z energetickej triedy D.
Novelou smerníc o ekodizajne (2009/125/ES) a energetickom štítkovaní (2010/30/EU), ktorých cieľom je znížiť prevádzkové náklady domácností i firiem, zlepšiť konkurencieschopnosť a znížiť emisie skleníkových plynov, sa od 1.1.2015 zaviedli nové pravidlá pre označovanie, ale aj pre fungovanie niektorých elektrospotrebičov.
Podľa prepočtov Európskej komisie (EK) by priemerná domácnosť v EÚ mohla vďaka novým opatreniam ušetriť ročne približne 45 eur.
Kávovary i modemy povinne so stand-by funkciou
Zmeny sa týkajú napríklad produktov, ktoré sú neustále pripojené na internetovú sieť, a aj v čase nečinnosti spotrebúvajú určité množstvo elektriny. Modemy, dekodéry, sieťové tlačiarne či televízie s pripojením na internet predávané od začiatku roka musia disponovať funkciou stand-by režimu, do ktorého sa v čase nepoužívania sami prepnú, čím domácnostiam opäť ušetria niekoľko wattov.
Rovnaká požiadavka sa týka aj kávovarov. Nové kávovary sa tiež po presne špecifikovanej dobe od poslednej uvarenej šálky automaticky prepnú do režimu stand-by alebo úplne vypnú.
EK argumentuje tým, že stand-by funkciou sa pri týchto elektrospotrebičoch zníži odber elektriny o takmer 75 TWh bez toho, aby sa ovplyvnila výkonnosť výrobku a zároveň sa znížia emisie CO2 asi o 28 miliónov ton.
Brusel si posvietil aj na online obchody
Novinkou je aj označovanie štítkami v internetových obchodoch s domácimi spotrebičmi.
Tie dosiaľ uvádzali len energetickú triedu výrobku (napr. trieda A), ale nezobrazovali samotný štítok s ostatnými triedami. Nakupujúci tak podľa EK nemal kompletný obraz o jednotlivých kategóriách spotreby (A+, A++, B, C) a nemohol ich tak jasne porovnať.
Obrázok štítka pri nových produktových modeloch navyše musí byť takej veľkosti, aby bol čitateľný a musí byť zobrazený v blízkosti ceny daného produktu.
Výhody aj pre výrobcov
Nové povinnosti v oblasti úspornejších elektrospotrebičov prinášajú podľa Bruselu pozitíva aj pre ich výrobcov.
Stanovením spoločných pravidiel na úrovni EÚ sa vyhnú nákladom, ktoré by museli vynaložiť, aby zaistili súlad s národnými požiadavkami stanovenými 28 štátmi EÚ. Navyše majú chrániť európskych výrobcov pred neférovou konkurenciou dovážajúcou produkty nízkej kvality.
Povinnosti pre úspornejšie elektrospotrebiče a ich označovanie navyše zavádzajú aj iné rozvinuté a rozvíjajúce sa krajiny. To dáva podľa EK európskym výrobcom určitý náskok. Nedávna štúdia dokonca ukázala, že z takmer 60 krajín mimo EÚ viac než polovica schválila schémy štítkovania, ktoré plne alebo sčasti vychádzajú z pravidiel implementovaných v Únii, vrátane veľkých ekonomík ako Brazília, Čína, Kórea či Rusko.
Prídu ďalšie zmeny
Od 26. septembra 2015 sa budú štítky a požiadavky pre efektívnejšiu prevádzku uplatňovať aj na nové plynové bojlery či tepelné čerpadlá.
Chystá sa aj zmena ohľadom maximálneho možného príkonu elektrospotrebičov. Od 1.7.2017 by sa mal znížiť príkon vysávačov uvádzaných na trh EÚ na 900 wattov. V septembri 2014 bol pritom príkon vyrábaných a predávaných vysávačov obmedzený na 1600 W.
EK v súčasnosti reviduje smernicu o energetickom označovaní a preskúma potrebu jej ďalšej novelizácie.
© energia.sk