Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VE Gabčíkovo - Vodohospodárska výstavba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vodná elektráreň Gabčíkovo
4. februára 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Otvorene o Gabčíkove? Odtiaľ potiaľ

Po tom, čo začiatkom decembra Vodohospodárska výstavba (VV) vypovedala Slovenským elektrárňam (SE) zmluvu o prevádzke elektrárne Gabčíkovo, sa spustilo vzájomné obviňovanie predstaviteľov vlády a štátneho podniku – Vodohospodárskej výstavby na jednej strane a najväčšieho výrobcu elektriny u nás – Slovenských elektrární, v ktorom je majoritným akcionárom talianska skupina Enel a minoritným opäť štát, na strane druhej. Vrcholili tak dlhoročné spory viažuce sa k zmluvným vzťahom, ktoré sa týkajú prevádzky Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) a datujú sa do roku 2006.

Vo výpovedi podľa článku 5. ods. 5.2 štátny podnik opäť pripomenul, že danú zmluvu považujú aj tak za neplatnú z dôvodov uvádzaných v prebiehajúcich súdnych konaniach.

Zdalo by sa, že viac svetla do zamotaných vzťahov vnesie snaha o sprístupnenie dokumentov. SE totiž 22.12.2014 informovali o tom, že požiadali štátny podnik, relevantné štátne orgány aj audítora o súhlas na zverejnenie kompletnej dokumentácie.

Elektrárne nášmu portálu poskytli infografický popis zapojených subjektov a vzťahov vo VEG i prehľad finančných tokov. Oslovili sme preto zapojené subjekty a zisťovali ako sprístupňovanie prebieha.

Zmluva o prevádzke je vonku

„Verejnosť má právo poznať pravdu,“ píše sa na špeciálnej webovej podstránke firmy, kde sa už objavila časť vzájomnej korešpondencie a tiež samotná Zmluva o prevádzke VEG, avšak bez príloh.

Jednou z nich je aj Dohoda o usporiadaní majetkovoprávnych vzťahov VEG z 24.3.2006, na ktorú zatiaľ nedostali súhlas všetkých strán. Na jej základe VV nadobudla od SE majetok technologickej časti VEG za odplatu vo výške viac než 146 miliónov eur, pričom finančné vysporiadanie za tento majetok bolo rozdelené na rovnaké ročné platby takmer 4,867 mil. eur po dobu 30 rokov, dokedy sa platnosť zmluvy predvídala.

Hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová uviedla, že o zverejnenie dokumentácie týkajúcej sa VEG požiadali všetky zainteresované strany.

Ministerstvo i FNM povolili

Rezort hospodárstva pre náš portál uviedol, že listom ministra z 26. januára poskytli Slovenským elektrárňam súhlas  so zverejnením a sprístupnením zmluvných dokumentov týkajúcich sa VEG.

Miriam Žiaková, ktorá je hovorkyňou ministra hospodárstva i Fondu národného majetku, potvrdila, že výkonný výbor FNM bude na dnešnom zasadnutí rokovať o vyjadrení súhlasu s procesom zverejňovania dokumentácie ku Gabčíkovu. „Je predpoklad, že bude vydané súhlasné stanovisko,“ dodala s tým, že fondu svoj postup koordinuje s ministerstvom.

Audítori mlčia

Oslovené spoločnosti Deloitte a KPMG sa na otázku o tom, ako sa k žiadostiam SE o zverejnenie špecifických správ zo dňa 8.1.2015 postavia, odmietli bližšie vyjadriť. Odôvodnili to tým, že sú viazané mlčanlivosťou.

Jedine spoločnosť EY potvrdila, že na obdržanú žiadosť odpovedali 15. januára s tým, že nesúhlasia so sprístupnením predmetných správ.

Vodohospodári: O zverejnenie sme požiadali my ich

Zaujímavý pohľad do procesu zverejňovania dokumentov vniesla Vodohospodárska výstavba, ktorá vo svojom stanovisku uviedla: „Podnik ako prvý požiadal Slovenské elektrárne o súhlas so zverejnením daných dokumentov podľa základnej a hlavnej Zmluvy o prevádzke VEG listom z 15.12.2014 a súčasne udelil spoločnosti SE súhlas so zverejnením Zmluvy ako aj dokumentov z nej vyplývajúcich.“

O týždeň na to, sa podľa nich v médiách objavila „platená inzercia“, že o zverejnenie zmluvy žiadajú elektrárne. „Toto nekorektné konanie nás prekvapilo, vzhľadom na to, že o zverejnenie zmluvy podnik VV, š.p. žiadal ako prvý a namiesto platného súhlasu, nám bol doručený fiktívny súhlas, ktorý nebol v súlade so zmluvou a so spôsobom konania zapísaným v Obchodnom registri SR, a teda ho nebolo možné použiť, čoho  si mala byť spoločnosť SE vedomá,“ dodala pre náš portál hovorkyňa podniku Diana Migaľová Baschierová.

Problémom tejto žiadosti bolo to, že ho podpísal len jeden člen predstavenstva, pričom podľa zákona mali byť podpísaní dvaja členovia.

Vývoj z druhej strany

Štátny podnik nám poskytol bližší popis priebehu komunikácie medzi VV a SE:

16.12.2014 bola v podateľni zaevidovaná žiadosť štátneho podniku voči SE o súhlas so zverejnením Zmluvy o prevádzke a zároveň ich súhlas s jej zverejnením

18.12. – VV požiadala SE o súhlas so zverejnením výpovede datovanej 4. decembra 2014

19.12. – VV listom požiadala o súhlas so zverejnením vyjadrení elektrární v súdnych sporoch o vydanie bezdôvodného obohatenia za roky 2006 – 2010

22.12. – SE informovali o žiadosti o zverejnenie dokumentácie k VEG

29.12. – elektrárne mali požiadať o súhlas so sprístupnením Dohody o majetkovoprávnom vysporiadaní

2.1.2015 – VV opätovne požiadala SE o súhlas so zverejnením zmluvy o prevádzke a upozornila ich na neplatnosť predošlého súhlasu

8.1. – štátny podnik zaslal SE odpoveď na ich žiadosť o súhlas so sprístupnením Dohody o majetkovoprávnom usporiadaní VEG pod podmienkou, že SE vydá platný súhlas so zverejnením zmluvy o prevádzke

12.1. – elektrárne reagovali na žiadosť VV o súhlas so zverejnením vyjadrení zo súdnych sporov, pričom ich zverejnenie zamietli.

Až 15.1. mali podľa Vodohospodárskej výstavby elektrárne zaslať právne platné súhlasné stanovisko so zverejnením zmluvy o prevádzke VEG.

Odškodnenie?

Na otázku, či už Slovenské elektrárne urobili nejaké kroky smerom k vymáhaniu odškodnenia za vypovedanie prevádzkovej zmluvy, hovorkyňa uviedla, že spoločnosť informovala predstaviteľov vlády, že budú žiadať odškodnenie. „Naša spoločnosť podnikne kroky na presadenie svojich zmluvných práv, v súlade so slovenskými právnymi predpismi,  platnými pre danú oblasť,“ doplnila.

Zmluva o prevádzke VEG obsahuje ustanovenia o náhrade škody (článok 8), kde sa okrem iného uvádza, že ak niektorá zo strán poruší svoje povinnosti bude povinná poskytnúť druhej strane náhradu za takto spôsobenú škodu. Ďalej sa tiež píše, že zodpovedná strana nebude povinná túto náhradu platiť, ak porušenie bolo spôsobené konaním druhej strany alebo z dôvodu nedostatku jej súčinnosti alebo bolo spôsobené okolnosťami vylučujúcimi zodpovednosť podľa Obchodného zákonníka.

Odškodnenie však bližšie upravuje samostatná zmluva, ktorá zatiaľ nebola zverejnená. Elektrárne tvrdia, že podľa nej majú nárok na odškodnenie vo výške všetkých prognózovaných ušlých príjmov, ceny za prevod aktív VEG a nákladov na odstupné zamestnancom. V prípade sporu sa má výška odškodnenia určiť nezávislou medzinárodnou firmou, ktorej rozhodnutie bude záväzné, a akékoľvek spory sa budú riešiť Medzinárodným rozhodcovským súdom Hospodárskej komory Rakúska.

Vzhľadom na vyššie spomínané postoje štátnych orgánov, by mohla byť aj táto zmluva o odškodnení čoskoro sprístupnená. Ako to s platením odškodného napokon dopadne, sa však dozvieme až s dlhším časovým odstupom. Elektrárne argumentujú tým, že žiadne povinnosti neporušili a na odškodnenie majú nárok. Ministerstvo životného prostredia, pod ktoré VV spadá, si zase myslí, že podobné kroky budú neúspešné.

Pozn.red.: Likvidátora Slovenského energetického podniku, ktorý v komunikácii tiež figuruje, sa nám skontaktovať nepodarilo.

© energia.sk (s použitím infografík SE)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.