Povstalci pohrozili Kyjevu znárodnením čiernouhoľných baní
Centrom nového sporu medzi povstalcami a ukrajinskou vládou sú čiernouhoľné bane v Donbase, ktoré zásobujú uhlím ukrajinské tepelné elektrárne. Na prelome januára a februára sa ale železničná preprava uhlia z východu na západ krajiny zastavila. Konflikt ohrozuje dodávky elektriny pre niektoré ukrajinské podniky a pre zhruba desatinu obyvateľstva krajiny.
Podľa agentúry Unian blokádu železničných tratí vyvolali veteráni protipovstaleckej operácie ukrajinskej armády spolu s radikálnymi poslancami kyjevského parlamentu. Premiér Volodymyr Hrojsman označil blokádu železničných tratí za zločin, postup ukrajinských nacionalistov kritizoval aj prezident Petro Porošenko. Ako trestný čin vyšetruje blokádu ukrajinská prokuratúra.
Zástupca ministra pre dočasne okupované územie Heorhij Tuka včera naopak vyhlásil, že blokádu na začiatku zimnej vykurovacej sezóny zaviedli povstalci s cieľom poškodiť ukrajinskú ekonomiku. „Zrušiť blokádu nie je problém, silové riešenie ale nikto nechce,“ povedal Tuka.
Čiernouhoľné bane na povstaleckom území sú formálne pod správou Ukrajiny, ich prevádzku ale fakticky kontrolujú separatisti. Zacharčenko včera povedal, že ak Kyjev neodstráni dopravnú blokádu do konca februára, budú ťažobné prevádzky „znárodnené“ s tým, že celá produkcia sa bude orientovať na Rusko. Spolu s baňami chce Zacharčenko uskutočniť pod povstaleckou správou aj všetky ostatné priemyselné závody a podniky služieb.
Kyjev podľa Tuku obsadenie ťažobných prevádzok nevylučuje, ale vývoz uhlia do Ruska považuje za nereálny. „V Rusku uhlie nepotrebujú, majú vlastný nadbytok a zatvárajú bane,“ povedal Tuka denníku Ukrajinska pravda. „Znárodnenie“ podľa neho vyvolá nezamestnanosť a nespokojnosť obyvateľov Donbasu.
Vláda neuznávanej „Luhanskej ľudovej republiky“ včera rozhodla, že „základnou peňažnou jednotkou sa od 1. marca stane (ruský) rubeľ,“ uviedol ruský denník Kommersant s odvolaním na web separatistickej vlády. Rozhodnutie dal do súvislosti s rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina uznávať doklady a dokumenty vydávané povstaleckými úradmi, a to až „do politického vyriešenia situácie“ v Donbase. Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil Putinovo rozhodnutie za ďalší dôkaz ruskej okupácie Donbasu a ruského porušovanie medzinárodného práva.
ČTK, energia.sk