Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. januára 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Potreba rozdelenia nemecko-rakúskej obchodnej zóny

Štúdia potvrdzuje už skôr oznámené obavy ČEPS, MAVIR, PSE a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a. s. (ďalej len „SEPS, a. s.“) a posilňuje ich snahy o zmenu aktuálneho usporiadania trhu v regióne strednej a východnej Európy, a to najmä pokiaľ ide o zmenu nemecko-rakúskej obchodnej zóny“. Dohody o budúcom fungovaní cezhraničného obchodu musia zabezpečiť, aby zaťaženie spôsobené neplánovanými tokmi elektriny, ktoré v súčasnej dobe nesú Poľsko, Česka republika, Slovensko a Maďarsko bude prevzaté tými, ktorí ich spôsobujú. Podľa názoru štyroch prevádzkovateľov prenosových sústav strednej a východnej Európy, správna koncepcia trhu pre budúce výpočty cezhraničných kapacít a mechanizmus ich prideľovania musia zohľadňovať vzájomné závislosti medzi zobchodovanými objemami elektriny a výslednými dopadmi na toky výkonov v prepojenej Európskej elektrizačnej sústave. Podľa názoru ČEPS, MAVIR, PSE a SEPS, a. s., iba správne implementovaná Flow-Based metodika (zohľadnenie fyzikálnych tokov elektriny v sústavách) je schopná splniť túto požiadavku. To sa avšak dá dosiahnuť iba vtedy, ak dôjde k zmene vymedzenia obchodných zón, alebo ak zavedenie Flow-Based Market Couplingu bude sprevádzané ďalšími opatreniami, ktoré zmiernia negatívny dopad neplánovaných tokov.

Toto je druhá spoločná analýza českého (ČEPS), maďarského (MAVIR), poľského (PSE) a slovenského (SEPS, a. s.) prevádzkovateľa prenosovej sústavy zameraná na problematiku neplánovaných tokov elektriny v súvislosti so zónovým usporiadaním trhu a predovšetkým súčasnej spoločnej nemecko-rakúskej obchodnej oblasti. V porovnaní s prvou štúdiou (Position on Bidding Zones Definition) , ktorá predstavila niekoľko odporúčaní pre ďalšie kroky, ktoré by mali byť prijaté s cieľom účinne riešiť problém neplánovaných tokov, táto štúdia prináša číselné dôkazy a poskytuje analýzu dôsledkov neplánovaných tokov s využitím reálnych dát.

Výsledky štúdie ukazujú veľmi silnú závislosť medzi výmenami elektriny v rámci spoločnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny a výskytu neplánovaných tokov v regióne strednej a východnej Európy. V prípade, že tieto obchodné výmeny boli nízke, boli nízke aj neplánované toky cez okolité sústavy. Avšak, v prípadoch keď spomínané obchodné výmeny dosahovali vysoké hodnoty, predovšetkým Poľsko a Česká republika museli zápasiť s vysokými hodnotami neplánovaných tokov elektriny, ktoré ohrozovali bezpečnosť ich prenosových sústav. V týchto situáciách, až do 50% z obchodne dohodnutej výmeny medzi Nemeckom a Rakúskom bolo fyzicky prenášané cez susediace siete, nútiac dotknutých prevádzkovateľov prenosových sústav prijímať mimoriadne opatrenia na nápravu s cieľom zabezpečiť bezpečnosť dodávok.

Stiahnuť štúdiutu.

Zdroj: SEPS

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.