Poslanci rokovali o znížení štátnej podpory pre fotovoltaiku
Poslanci NRSR včera rokovali o zmenách v systéme podpory obnoviteľných zdrojov energie. Najväčšie zmeny by sa dotkli výroby elektriny zo solárnych zdrojov. Podľa návrhu zákona, ktorý predložil poslanec Ľudovít Jurčík (SaS), by sa podpora poskytovala len pre zariadenia s inštalovaným výkonom do 100 kW.
Novela zároveň spresňuje podmienky rekonštrukcie a modernizácie existujúcich výrobných zariadení. Stanovujú sa tak náklady výrobcu elektriny použitých na rekonštrukciu a modernizáciu zariadenia na viac ako 50 % celkových investičných nákladov.
„Návrh zákona mení aj poskytovanie investičnej pomoci vo vzťahu k podpore podľa zákona tak, že ak už bola poskytnutá akákoľvek investičná pomoc zo štátneho rozpočtu pri výstavbe zariadenia na výrobu elektriny, nebude možné ďalšiu podporu poskytnúť,“ dodáva sa v materiáli.
Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR s návrhom zákona súhlasí. Podľa rezortu je v súlade s energetickou politikou Slovenskej republiky.
Návrh novely hodnotí pozitívne i Michal Hudec, vydavateľ portálu energia.sk. V komentári pre denník Pravda minulý týždeň napísal, že legislatívna iniciatíva prináša niekoľko pozitív, medzi nimi najmä „povinnosť regulátora zmeniť systém podpory, ak sa ukáže, že projekty majú kratší čas návratnosti investícií ako 12 rokov, či užšie vymedzenie projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa o podporu môžu uchádzať.“
Opozícia pokladá poslanecký návrh za protiústavný
Návrh vyvolal kritické ohlasy opozície. Najväčším problémom je podľa Petra Žigu (Smer-SD) protiústavnosť znenia návrhu. V prípade prijatia by mal zákon retroaktívny účinok a môže sa tak vzťahovať aj na poskytnuté podpory. Podľa bývalého ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka by Slovensku hrozili súdne spory, ktoré môžu štát pripraviť o státisíce eur.
Okrem právnych a legislatívnych nedostatkov by podľa Žigu prišlo k likvidácii časti podnikateľského prostredia. Priamo ohrozená je okrem segmentu fotovoltaiky tiež výroba elektriny z vetra i vody spoločne so subjektami, ktoré v týchto odvetviach podnikajú.
Slovenská republika sa zaviazala do roku 2020 vyrábať 14 % energie z obnoviteľných zdrojov.
TASR, energia