Poslanci navrhujú ďalšie zníženie podpory pre slnečné elektrárne
Koaliční poslanci chcú znova okresať podporu pre slnečné elektrárne. Poslanci Národnej rady SR Martin Chren (SaS), Stanislav Janiš (SDKÚ-DS), Alojz Přidal (KDH) a László Solymos (Most-Híd) už predložili do parlamentu poslanecký návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií. „V posledných týždňoch dochádza k významnému zníženiu cien fotovoltaických modulov, pričom výkupná cena zostáva najvyššia spomedzi všetkých cien pre elektrinu z obnoviteľných zdrojov energie. To v poslednom období znova vyvolalo nadmerný záujem investorov o výstavbu slnečných elektrární do 100 kilowattov a na túto skutočnosť je potrebné reagovať a upraviť zákonný rámec podnikania v tomto sektore,“ uviedli poslanci v predloženej novele.
Štátna podpora pre inštalovaný výkon do 10 kW
Poslanci chcú obmedziť podporu len pre fotovoltaické zariadenie umiestnené na strešnej konštrukcii alebo obvodovej stene do inštalovaného výkonu 10 kilowattov. V súčasnosti pritom majú podporu slnečné elektrárne s výkonom do 100 kilowattov. „Návrh znižuje dopad, ktorý by bol spôsobený nadmernou inštaláciu fotovoltaických elektrární na konečnú cenu elektriny,“ myslia si poslanci. Zníženie podpory by sa malo podľa návrhu poslancov dotknúť len slnečných elektrární, ktoré budú nainštalované po apríli budúceho roka, kedy by mala novela zákona nadobudnúť účinnosť.
Poslanci chcú novelou taktiež znížiť hranicu inštalovaného výkonu, od ktorej preberá odchýlku prevádzkovateľ distribučnej spoločnosti. Návrh prenáša zodpovednosť na výrobcu elektriny zo slnečných elektrární s inštalovaným výkonom už nad 10 kilowattov. V súčasnosti je to pritom nad 100 kilowattov. „Týmto dosiahneme to, že sa nezvýšia náklady systému a nezaťaží sa tak významne cena elektriny. Vzhľadom na nepredikovateľnosť slnečnej energie je potrebné znížiť hranicu prebratia zodpovednosti za odchýlku výrobcom, aby sa znížil dosah na cenu elektriny,“ uviedli poslanci.
Fotovoltaika ohrozuje elektrizačnú sústavu, tvrdia poslanci
Aj podľa spomínaných koaličných poslancov, výroba elektriny zo slnečnej energie vykazuje veľké fluktuácie, a preto nie je možné považovať túto výrobu za stabilnú. Na zabezpečenie spoľahlivej dodávky elektriny sú tak potrebné záložné zdroje. „Neregulovaná výstavba týchto nestabilných zdrojov pri súčasnom stave žiadostí môže spôsobiť vážne riziká v zabezpečení spoľahlivosti a bezpečnosti slovenskej elektrizačnej sústavy. Zároveň uvedené zdroje z dôvodu vysokých výkupných cien majú negatívny vplyv aj na koncovú ceny elektriny. Z tohto dôvodu je potrebné pristúpiť k úprave podpory zdrojov na využitie slnečnej energie,“ konštatovali poslanci vládnej koalície.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. už dávnejšie zaradila slnečné aj veterné elektrárne medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“.
Investori musia čakať
Podnikatelia, ktorí by radi na Slovensku postavili veterné či slnečné elektrárne, musia čakať minimálne do začiatku budúceho roka. Vtedy sa prenosová sústava chystá znova posúdiť vplyv obnoviteľných zdrojov na stabilitu prenosovej sústavy. „Do konca tohto roka budeme sledovať a vyhodnocovať vplyv obnoviteľných zdrojov energií na prevádzku, riadenie a spoľahlivosť elektrizačnej sústavy. Až na základe vyhodnotenia budeme môcť po dohode s Ministerstvom hospodárstva SR a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, približne začiatkom budúceho roka, opäť prehodnotiť svoj postup,“ konštatovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava vo svojom programe rozvoja na roky 2012 až 2021.
Zdroj: (c) SITA