Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. decembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Portfólio zahraničných zákaziek Rosatomu na 10 rokov dopredu presahuje 100 miliárd dolárov

„Ak budeme brať do úvahy novo podpísané zmluvy, v utorok sme podpísali kontrakt pre Maďarsko, a vrátane dnes uzatvorených kontraktov (na výstavbu v Indii), počítame s tým, že sme už prekročili hranicu 100 miliárd dolárov zahraničných zákaziek v desaťročnom portfóliu zaistených tržieb,“ vyhlásil Kirijenko.

Podľa slov šéfa Rosatomu bol vlaňajší rok uzavretý na úrovni 74 miliárd dolárov. „Práce za päť miliárd dolárov v rámci uzavretých kontraktov boli splnené počas minulého roka a portfólio sa v súvislosti s tým vylepšuje, čo je spôsobené najmä vďaka naplneniu kontraktov a získaniu týchto tržieb. Na tento rok by nám zostalo 69 miliárd dolárov. Preto sme si vytýčili ambicióznu úlohu dostať sa na 98 miliárd dolárov. Lenže to bolo ešte pred začiatkom sankcií a všetkých ostatných obmedzení. Po uvalení sankcií len málokto veril, že tento cieľ dokážeme splniť. Ale my sme ho nielen zvládli naplniť, ale ešte sme ho prekročili. K dnešnému dňu máme podpísané zmluvy v hodnote 100,3 miliárd dolárov,“ zdôraznil Sergej Kirijenko.

„Čo sa týka počtu blokov, tak ak by sme sčítali podpísané a garantované kontrakty, jedná sa o 27 blokov, ktoré dnes máme v portfóliu,“ dodal Kirijenko. Podľa jeho slov priemerná cena jedného bloku prevyšuje 5 miliárd dolárov.

Šéf Rosatomu zdôraznil okrem iného zmenu geografického rozmiestnenia budovaných jadrových elektrární. Ak bol predtým hlavný objem výstavby naplánovaný v ekonomicky rozvinutých krajín ako USA a európske štáty, z ktorých plánovali rozvoj svojich jadrových programov napríklad Nemecko, Taliansko, alebo Francúzsko, v súčasnej dobe sa geografia trochu zmenila a najväčší záujem prejavujú rozvojové krajiny.

Najväčší dopyt po výstavbe jadrových elektrární dnes existuje v juhovýchodnej Ázii, Číne, Indii, Malajzii, Thajsku, Vietname a Indonézii alebo v krajinách severnej Afriky.

„Nedávno sme uzavreli zmluvu s Alžírskom, rokujeme s Egyptom, Jordánskom, Spojenými arabskými emirátmi a so Saudskou Arábiou,“ poznamenal Kirijenko. Aktívny záujem prejavujú aj krajiny Latinskej Ameriky, najmä Brazília a Argentína. „S Peru začíname riešiť program vytvorenia systému národnej jadrovej energetiky,“ dodal.

V novembri podpísali Rosatom a Irán protokol k medzivládnej dohode o výstavbe 8 blokov, rovnako ako kontrakt na výstavbu druhého radu JE Búšehr, ktorý počíta s výstavbou dvoch nových blokov s možnosťou ich neskoršieho rozšírenia na štyri bloky.

Koncom septembra uzavrela ruská štátna korporácia pred-investičný kontrakt na výstavbu jadrovej elektrárne o dvoch blokoch v Jordánsku.

Ku koncu júna 2014 podpísal Rosatom právne záväznej zmluvy o výstavbe 21 blokov v krajinách Európy, Ázie a Tichomoria. Konkrétne sa jednalo o jeden blok v Arménsku (JE Mecamor) a Fínsku (JE Hanhikivi), po dvoch blokoch vo Vietname (JE Ninhthuan), Číne (JE Tian-wan), Bangladéši (JE Ruppur), Maďarsku (JE Paks), Bielorusku (JE Ostroveckaja) a na Ukrajine (JE Chmelnickaja), tri bloky – NN2,3,4 JE Kudankulam v Indii a 4 bloky na JE Akkuyu v Turecku.

Zdroj: AMI Communications Slovakia (Agentúra Interfax)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.