Porovnanie: Plastové a drevené okná
Plastové okná sú lacnejšou alternatívou než drevené okná (tzv. eurookná). Drevené okná však majú oproti tomu výhodu v dlhšej životnosti, ekologickosti a flexibilite použitého materiálu. Sú však náročné na údržbu, čo sa nedá povedať o plastových oknách. Tie sa ľahko udržujú a navyše dobre tepelne i zvukovo izolujú.
Plastové okná sa vyrábajú z PVC a nemajú plný profil ako drevené okná. Ich profil sa skladá z niekoľkých od seba oddelených komôr. Čím viac komôr plastové okno má, tým menšia je tepelná priestupnosť rámu. Plastové okná možno flexibilne tvarovať i farebne zladiť s architektonickým riešením stavby. Na rozdiel od drevených okien nie sú však flexibilné pri výrobe rôznych tvarov, pretože sú limitované možnosťami technológie zvárania profilu.
Plastové okná: Rozšírenejšie než drevené okná
Plastové okná si v súčasnosti ľudia kupujú viac ako drevené. Prečo tomu tak je? Plastové okná poskytujú široký výber z rôznych typov sklenených výplní, môžu byť do nich taktiež osadené štyri typy skiel: protislnečné, so zvukovo-izolačnými vlastnosťami, nerozbitné a s tepelnou ochranou. Výber skiel je dôležitý, pretože sklá môžu mať rôzny koeficient priepustnosti tepla. Čím nižšiu hodnotu má tento koeficient, tým menej tepla uniká z domu. Plastové okná môžu dosiahnuť tepelnú priepustnosť Uw = 0,79 W/m2K, a preto sa hodia aj do pasívnych domov (norma pre pasívne domy je Uw = 0,90 W/m2K).
Výhody plastových okien:
- jednoduchá údržba (postačuje raz ročne premazať obvodové kovanie)
- plastové okná netreba natierať
- možnosť voľby z množstva farebných odtieňov
- životnosť plastu (plastové okná by mali vydržať až 50 rokov)
- skvelé izolačné vlastnosti (nedochádza k zbytočným tepelným únikom)
- plastové okná vďaka tepelne-izolačnému dvojitému (niekedy i trojitému sklu) a tesniacim profilom šetria náklady na vykurovanie bytu či domu (únik tepla v oblasti skla rieši použitie inertného plynu, väčšinou argónu, v dutinách), a tak sa šetrí aj životné prostredie (menej škodlivých látok)
- sú odolné proti vetru
- plastové okná izolujú tepelne i zvukovo lepšie ako drevené okná (vonkajšiu hlučnosť tlmia na 35-43 dB)
- majú nižšie obstarávacie náklady ako nové drevené okná (pri použití najlacnejšieho plastu môže byť rozdiel v cene cca 30-40%)
- možnosť pridania veľkého množstva doplnkov, ktoré zvyšujú komfort používania (napr. brzda krídla, štvrtá poloha kľučky, systém mikroventilácie a infiltrácie zamedzujúci tvorbe plesní, klimabox, atď.)
Nevýhody plastových okien:
- nemajú takú dlhú životnosť ako drevené okná (výnimočne môže dôjsť aj k tomu, že použitý plast skrehne a popraská, napríklad už po 15-20 rokoch)
- dajú sa horšie opraviť než drevené okná
- často majú širší rám i profil krídla
- plastové okná nikdy úplne nenahradia vzhľad dreva (aj keď sa už vyrábajú jeho plastové imitácie, ktoré sú od neho na prvý pohľad takmer na nerozoznanie)
- ekologická záťaž životného prostredia pri výrobe aj recyklácii plastového materiálu
- väčšia tepelná rozpínavosť (napr. na južnú stranu domu by nemali byť osadzované plastové okná s tmavým dekórom)
Drevené okná: Nové konštrukčné riešenia
Drevené okná sú vyrobené z prírodného a ekologického materiálu. Drevo má výborné tepelno-izolačné vlastnosti, ktoré ešte podporuje použitie vysoko odolného dvojskla a trojskla. Drevené okná si možno vybrať zo širokej ponuky farebných prevedení, použité laky sú potom odolné voči vode a mechanickému poškodeniu.
Oproti starým oknám z dreva ponúkajú súčasné drevené okná nové konštrukčné riešenia. Ich profil tvorí niekoľko vrstiev dreva – čo zabraňuje jeho prípadnému krúteniu. Výrobným materiálom býva najčastejšie drevo smreka, borovice, smrekovca a stále obľúbenejšie je meranti (malajský dub). Platí, že čím tvrdšie drevo zvolíte (pričom smrek je najmäkší a dub najtvrdší), tým je životnosť okna dlhšia.
Čo sa týka hodnôt tepelnej priestupnosti, drevené okná dosahujú až Uw = 0,69 W/m2K, a preto sú v plnej miere využívané i v pasívnych domoch.
Výhody drevených okien:
- drevo je ľahko obnoviteľné, ekologicky šetrné a má výborné tepelno-izolačné vlastnosti
- drevené okná sú estetické
- majú užší rám i profil krídla
- možno vyrobiť najrôznejšie tvary
- drevené okná majú oveľa dlhšiu životnosť než plastové okná (okná vyrobené zo smreku 100 rokov, z dubu dokonca až 300 rokov)
- drevo v priebehu času nemení svoje technologické vlastnosti
- systém mikroventilácie (umožňuje okno pootvoriť a nechať tak prúdiť vzduch)
- drevené okná sú na spodných okrajoch vybavené okapnicou (chráni najviac namáhané časti pred vonkajšími poveternostnými podmienkami)
- v kovaniach a sklách sa dnes drevené okná v podstate zhodujú s plastovými
Nevýhody drevených okien:
- drevené okná sú náročné na údržbu
- náchylnosť náteru na vonkajšie vplyvy počasia (dážď, vietor)
- obmedzená životnosť náteru (môže byť rôzna v závislosti od konštrukcie okna, jeho umiestnenia a kvalite použitých náterových hmôt)
- v prípade dožitia náterov je ich obnova náročná, z dôvodu spojitosti náteru je nutné demontovať zasklenie
- nutnosť neustáleho ošetrovania materiálu (raz či dvakrát do roka natierať špeciálnym lakom alebo olejom)
- vyššia obstarávacia cena (niekedy aj približne raz taká ako u plastových okien)
- v prípade krycích náterov je viditeľná štruktúra dreva pod náterom
- drevo niekedy môže napadnú pleseň
V súčasnosti nemožno jednoznačne preferovať ani jednu z ponúkaných alternatív. Obe majú svoje pre i proti. Výber závisí preto od vašich konkrétnych požiadaviek a nárokov. Pred osadením alebo výmenou okien však v každom prípade dbajte na dokonalú izoláciu domu či bytu proti vlhkosti.
Zdroj: nazeleno.cz
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci
Upozornenie: Text obsahuje komerčný link – KUNAJ eurookná a dvere.
(c) energia.sk