Poradca prezidenta Zemana, šéf CEFC China Energy, čelí doma vyšetrovaniu
Jie Ťien-ming, ktorý založil spoločnosť v roku 2002, bol tento rok vypočúvaný, povedal nemenovaný zdroj pod podmienkou zachovania anonymity. Nešpecifikoval však, ktorými úradmi, alebo či vyšetrovanie pokračuje.
Akcie a dlhopisy súvisiace s CEFC China Energy sa po zverejnení tejto správy prepadli.
Vyšetrovanie vyšlo najavo po tom, ako čínska vláda minulý týždeň prevzala kontrolu nad poisťovňou Anbang Insurance Group a uviedla, že jej predseda bol stíhaný za ekonomické trestné činy. Peking sa totiž snaží obmedziť veľké výdavky konglomerátov, v snahe zredukovať finančné riziká.
Správa o vyšetrovaní prichádza tiež pred výročným zasadaním parlamentu, ktoré v pondelok 5. marca otvorí prezident Si Ťin-pching a pravdepodobne na ňom upevní svoje právomoci návrhom na odstránenie limitov pre funkčné obdobie hlavy štátu.
Vzhľadom na problémy v čínskom finančnom systéme existuje veľká pravdepodobnosť, že vláda prevezme kontrolu nad viacerými firmami, povedal profesor Christopher Balding na pekinskej univerzite HSBC School of Business.
CEFC China Energy sa len v priebehu pár rokov transformovala z malého obchodníka s palivami na rýchlo rastúci ropný a finančný konglomerát s aktívami na celom svete a snahou stať sa jedným z čínskych energetických gigantov. V septembri 2017 sa dohodla na kúpe 14,16-% podielu v spoločnosti Rosnefť za 9,1 miliardy USD.
Čínska spoločnosť okrem energetických aktív, ktoré sa tiahnu od Čadu cez Spojené arabské emiráty do Kazachstanu, investovala aj do série českých spoločností, vrátane nehnuteľností, pivovarníckej skupiny, futbalového štadióna a leteckej spoločnosti.
Šéf firmy Jie Ťien-ming figuruje aj v tíme poradcov českého prezidenta Miloša Zemana. Hovorca prezidenta Zemana na otázky servera Lidovky.cz nereagoval. Na telefonáty a otázky nereagoval ani Jaroslav Tvrdík, ktorý je zástupcom CEFC pre Európu a v minulosti pôsobil ako český minister obrany či riaditeľ Českých aerolínií.
Čínska spoločnosť si ako sídlo svojich európskych aktivít vybrala Českú republiku, kde zamestnáva vyše 4000 ľudí. Podľa informácií Lidových novín je v českých firmách, do ktorých Číňania investovali, nervózna atmosféra.
Vyšetrovanie ale vyvolalo pochybnosti o dokončení dohody s Rosnefťou. Zdroj priamo oboznámený s transakciou pre agentúru Reuters začiatkom tohto týždňa povedal, že očakáva, že dohoda sa uzavrie v prvej polovici tohto roka. To je oneskorenie v porovnaní s predchádzajúcimi vyhláseniami vedúcich predstaviteľov CEFC China Energy, že dohoda sa uzavrie začiatkom tohto roka.
Hovorca Rosnefti povedal, že spoločnosť nevedela nič o čínskom vyšetrovaní.
„Vyšetrovanie s nami nie je spojené,“ vyhlásil hovorca Michail Leontjev.
Dlhy CEFC China Energy a nedostatok transparentnosti mali za následok, že medzinárodné banky a niektoré regulačné úrady podrobili spoločnosť dôkladnému skúmaniu.
Minulý mesiac Česká národná banka odmietla snahu CEFC zvýšiť svoj podiel v súkromnej skupine J&T Finance Group práve pre nedostatok informácií o pôvode peňazí na financovanie dohody.
Časopis Caixin vo štvrtok uviedol, že celková výška nesplatených úverov spoločnosti CEFC dosahuje viac ako 60 miliárd jüanov (7,76 miliardy eur). Viac ako polovicu z toho dlhuje čínskej rozvojovej banke, ktorá je podľa nemenovaných zdrojov najväčším zdrojom financovania spoločnosti.
Spoločnosť plánuje splatiť dlhy predajom aktív, vrátane aktív v leteckom a obchodnom sektore, s cieľom zamerať sa na hlavné aktíva v oblasti výroby ropy a plynu a finančného sektora.
(1 EUR = 1,2214 USD; 1 EUR = 7,7285 CNY)
Copyright © TASR 2018