Poľský premiér vyzval EÚ k vytvoreniu energetickej únie
„Navrhujem preto energetickú únii. Tá vráti Európske spoločenstvo k jeho koreňom,“ uviedol Tusk, ktorý v stredu rokoval v Bruseli. Prvým prvkom takejto únie by bol vznik celoeurópskeho orgánu, ktorý by nakupoval plyn pre všetkých 28 krajín EÚ.
Ďalším prvkom energetickej únie by bol dohovor, že ak bude jednej alebo viacerým krajinám hroziť odpojenie od dodávok plynu, ostatné mu v rámci „mechanizmu solidarity“ pomôžu. „Dnes najmenej desať členov EÚ závisí od jediného dodávateľa – Gazpromu – z viac ako polovice svojej spotreby. Niektoré sú na ruskom, štátom ovládanom gigantovi závislé úplne,“ dodal premiér.
Ďalším princípom únie by bolo podľa neho plné využívanie zásob fosílnych palív, vrátane uhlia a bridlicového plynu. „Vo východných štátoch EÚ, okrem iného v Poľsku, je uhlie synonymom energetickej bezpečnosti. Žiadna krajina by nemala byť nútená k ťažbe surovín, žiadnej by sa v tom ale nemalo brániť – ak to bude robiť udržateľným spôsobom,“ uviedol Tusk. „Potrebujeme bojovať za čistejšiu planétu, ale musíme mať zaistený prístup k energetickým zdrojom.“
Energetická únia by tiež zaisťovala dohody o nákupe plynu od vývozcov mimo Európy – napríklad z USA alebo Austrálie. EÚ by podľa Tuska tiež mala posilniť dohodu o energetickej spolupráci medzi sebou a ôsmimi východnými susedmi z roku 2005, aby rozšírila európsky trh plynu na východ.
„Bez ohľadu na to, ako sa vyvinie stret o Ukrajinu, jedno ponaučenie je zrejmé: prílišná závislosť od ruskej energie oslabuje Európu,“ uviedol Tusk.
Zdroj: ČTK, energia