Poľsko stále nevie ako a či vybuduje jadrovú elektráreň
O výstavbe atómovej elektrárne v Poľsku sa hovorí približne od roku 2008. Po vyhrotení situácie s dodávkami ruského plynu v roku 2009 a tiež nenaplneniu sna o rozsiahlej ťažbe bridlicového plynu sa diskusie o jadre zintenzívnili a vytypovalo sa aj niekoľko potenciálnych lokalít. Plány ale následne zamrzli.
Nový finančný model pre projekt atómovej elektrárne by malo ministerstvo zodpovedné za energetiku predstaviť približne v polovici tohto roka. Podľa denníka WNP štátny tajomník Grzegorz Tobiszowski na jadrovej konferencii uviedol, že onedlho predstavia koncept pre cieľový energetický mix, ktorý zohľadní aj jadro.
Ministerstvo financií upozornilo, že ambiciózny program je zatiaľ treba odložiť kvôli, pretože predchádzajúce návrhy na financovanie príliš zaťažovali štátny rozpočet. Podľa rezortu sa okrem jadra ako alternatíva ukazujú aj projekty výstavby moderných uhoľných elektrární.
Koncom januára Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vydala správu, v ktorej aj vzhľadom na vysoký podiel uhlia v domácom energetickom mixe vyzvala Poľsko k tomu, aby urýchlene oznámila harmonogram, prekážky aj podporné mechanizmy pre výstavbu prvej atómky.
Zdroj: IEA
Podľa šéfa IEA Fatiha Birola si nová poľská energetická politika vyžiada značné investície na zníženie podielu uhlíkovo náročných elektrární a zvýšenie podielu nízkouhlíkovej energetiky, vrátane jadra a obnoviteľných zdrojov. OZE v roku 2015 dosiahli 14% podiel na dodávke elektriny v krajine a 9% na koncovej spotrebe energie.
Predchádzajúca vláda plánovala spustiť atómovú elektráreň do konca roka 2022 a zároveň spustila konzultáciu k novej energetickej politike do roku 2050. Jej návrh ale nová vláda opätovne prehodnocuje a zverejniť ju do konca tohto roka.
© energia.sk