Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko rokuje o dodávkach uhlia na Ukrajinu

Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Tomasza Tomczykiewicza má Poľsko v skladoch dostatočné zásoby uhlia. „Problém je technického charakteru, nie v množstve. Väčšina tepelných elektrární na Ukrajine potrebuje iný druh uhlia, než aký je k dispozícii v Poľsku,“ vysvetlil pre portál energia.sk.

Ukrajinské elektrárne spaľujú prevažne antracit. Tento druh čierneho uhlia predstavuje len 1 % svetových zásob a ťaží sa len v niektorých krajinách.

Kompatibilita a cena

Okrem kompatibility sú podľa Tomczykiewicza problémom aj cenové podmienky. Schopnosť Kyjeva platiť za dodávky uhlia v súčasnosti oslabuje slabá mena.

Ukrajina je druhým najväčším producentom uhlia v Európe. Vlani dosiahla ročná produkcia 60 miliónov ton. Konflikt medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou narušil dodávky uhlia do tepelných elektrární, ktoré zabezpečujú zhruba 40  % elektriny v krajine. Vojenský stav v Doneckom a Luhanskom regióne zastavil činnosť 66 uhoľných baní, podľa Európskej asociácie uhlia a lignitu (Euracoal) je ich v súčasnosti v prevádzke iba 60.

Súčasné zásoby nie sú dostatočné. Podľa odhadov potrebuje Ukrajina importovať každý mesiac až do apríla 2015  zhruba 1 až 2 milióny ton uhlia zo zahraničia. Kyjev ešte prednedávnom zvažoval aj možnosť importu uhlia z Ruska. Tento scenár už nie je aktuálny, Moskva dodávky uhlia zastavila.

Hľadá sa dodávateľ uhlia

Ukrajinská vláda nedávno podpísala zmluvu o dodávkach z Juhoafrickej republiky (JAR). Britská obchodná a logistická spoločnosť Steel Mont Trading sa dohodla s Kyjevom na cene 86 amerických dolárov za tonu uhlia. Dodávateľ ale medzičasom odstúpil od zmluvy so zdôvodnením, že nechce byť vtiahnutý do politického konfliktu. Na Ukrajinu tak nakoniec putovalo len 494-tisíc ton antracitu, teda polovica z pôvodne dohodnutého množstva

Zrejme jediným východiskom, ako odvrátiť hrozbu energetickej krízy je podľa analytikov dohoda so spoľahlivým a stabilným dodávateľom. Najčastejšie  sa hovorí o partnerovi z JAR, prípadne Austrálie, Vietnamu alebo Poľsku.

Vodné a jadrové zdroje na Ukrajine dnes bežia na plný výkon, aby vykryli výpadok. Problémom sú staré elektrické siete a infraštruktúra, ktorá nezaručuje spoľahlivú dodávku. Ukrajina by mohol pomôcť aj import elektriny z Ruska. Podľa ministra je takáto možnosť reálna, ale iba v limitovanom množstve.

V rámci krízových opatrení sa vláda v Kyjeve snaží znížiť energetickú spotrebu. Obyvateľov vyzýva, aby šetrili energiami. Kabinet súčasne pripravuje aj systémové opatrenia, ktoré majú vrátiť ceny energií na trhovú úroveň a skončiť tak desaťročia trvajúcu kultúru energetického plytvania.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.