Poľsko môže znížiť dopyt po uhlí do roku 2030 zhruba o polovicu
Úvod k publikácii napísal bývalý poľský minister životného prostredia Maciej Nowicki, ktorý návrh odborníkov označil za uskutočniteľný a reálny.
Podľa štúdie Poľsko, ktoré momentálne vyrába až 90 % elektriny z uhlia, môže vytvoriť až 100.000 pracovných miest, ak do roku 2030 výrazne zvýši produkciu veterných, vodných, geotermálnych a solárnych elektrární a výrobu elektriny z biomasy.
To si vyžiada investície vo výške 264 miliárd USD (191,62 miliardy eur), ale z dlhodobého hľadiska je výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov lacnejšia, ako náklady na výrobu elektriny z fosílnych palív, ktorých ceny sa vytrvalo zvyšujú.
Poľsko má šancu na veľkú zmenu v energetike – odklon od uhlia, pripomína štúdia, ktorá označila energetický systém v najväčšej postkomunistickej ekonomike v EÚ za „geriatrický“. Približne 70 % poľských elektrární je totiž starších ako 30 rokov.
Poľsko patrí k štátom EÚ, ktoré sa najviac vzpierajú požiadavkám na redukciu využívania fosílnych palív v rámci boja s globálnym otepľovaním. No ak by sa odklonilo od uhoľných elektrární, nielen že by splnilo, ale dokonca prekročilo väčšinu cieľov EÚ v oblasti znižovania emisií.
Vedci z varšavského inštitútu pre obnoviteľnú energiu, nemeckého výskumného centra DLR, európskej rady pre obnoviteľnú energiu, svetovej organizácie pre veternú energiu a Greenpeace tvrdia, že Poľsko môže do roku 2030 znížiť produkciu elektriny z uhlia na 60 terawatthodín zo súčasných 120 terawatthodín.
V roku 2010 sa elektrina z obnoviteľných zdrojov podieľala 7,8 % na celkovej spotrebe elektriny v Poľsku a podľa odborníkov sa tento podiel môže v sledovanom termíne zvýšiť až na 26,8 %.
(1 EUR = 1,3777 USD)
Copyright © TASR 2013