Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polsko uhlie protest - Foto: TASR/AP/Czarek Sokolowski
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný záber z protestu ekológov proti uhoľnému priemyslu v Poľsku. Foto: TASR/AP/Czarek Sokolowski
8. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľská vláda hľadá záchranný plán pre uhlie

Ilustračný záber z protestu proti uhoľnému priemyslu v Poľsku. Foto: TASR/AP/Czarek Sokolowski

Uhoľný priemysel v Poľsku zažíva náročné časy. Neľahkú úlohu záchrany tohto tradičného odvetvia musel na seba prevziať víťaz volieb, pravicová strana Právo a spravodlivosť. Podľa premiérky Beaty Szydlovej je jednou z možností ako zmierniť krízu v odvetví spojenie uhoľných spoločností s elektrárňami. Opatrenie má byť súčasťou širšieho záchranného plánu, píše Reuters. 

V centre krízy stojí spoločnosť Kompania Weglowa, najväčší producent uhlia v Európe. Záchrana niekdajšieho ťahúňa poľskej ekonomiky, ktorý sa aktuálne zmieta v stratách, sa skloňuje už dlhšie. Predchádzajúce vlády ale neboli schopné nájsť investorov pre ťažobného giganta. Navyše, investovať do stratových baní sa štátnym elektrárňam pred voľbami príliš nechcelo.

„V prípade ťažby uhlia nás čakajú ťažké časy,“ predpovedala minulý týždeň Szydlová počas príhovoru v mestečku Libiaz na juhu Poľska, ktorý sa konal pri príležitosti osláv dňa baníkov. „No pevne verím, že spoločne, jednotnými krokmi vlády a baníkov, bude možné vytvoriť dobré vyhliadky pre uhoľný priemysel. Ten sa musí zlúčiť so sektorom elektronenergetiky,“ doplnila.

V poľskej elektronergetike dominuje štvorica PGE, Tauron, Enea a Energa. Pokiaľ ide o vlastnícky vstup do firmy Kompania Weglowa, v tejto súvislosti sa najviac hovorí o PGE. Tauron už vlastní baňu Brzeszcze na juhu krajiny.

Analytici upozorňujú, že potenciálne fúzie poľských výrobcov elektriny s baníkmi môžu negatívne ovplyvniť ratingy energetických firiem, informovala agentúra Reuters. 

Uhlie dnes v energetickom mixe Poľska dominuje. Krajina využíva aj zemný plyn. V súčasnosti sa buduje LNG terminál v prístave Šwinoujšcie, ktorý má zmierniť závislosť na dovoze plynu z Ruska. Varšava sa v rámci stratégie EÚ zaviazala, že do roku 2020 bude podiel OZE  tvoriť 15 % na hrubej konečnej spotrebe energie. Veľký potenciál má predovšetkým vo veternej energii.

Oživili sa aj plány v jadrovej energetike. Vláda pripravuje podmienky tendra na výstavbu prvej atómovej elektrárne, ktorý by mohla stáť do roku 2025.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.