Podpora vedy pri vyraďovaní jadrových zariadení
V rámci Európskeho fóra Veda a priemysel, Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC) usporiadalo 11. septembra 2012 diskusiu za okrúhlym stolom. Týkala sa vedeckej podpory pri vyraďovaní jadrových zariadení z prevádzky. Cieľom bolo rokovanie o ďalšom postupe, identifikácii úzkych miest a zvážení budúcej vyhliadky a priorít odstavovania jadrových elektrární v Európe.
Zopár faktov |
---|
Odhadovaná hodnota tejto činnosti v Európe je 81 mld. eur. EÚ je najväčším trhom pre vyraďovanie na svete. Priemerné náklady na vyradenie z prevádzky sú v rozpätí 155 až 387 eur za kWe nainštalovaný (s výnimkou plynom chladených reaktorov). Spracovanie odpadu a likvidácia predstavuje 20-40% z nákladov na vyraďovanie zariadení z prevádzky. Zo 135 prevádzkových reaktorov, 95 zaniknú licencie do roku 2025 (bez ohľadu na množné predĺženie životnosti). Všetky členské štáty EÚ vynaložia primerané prostriedky na vyraďovanie jadrových zariadení. |
Lídri z priemyslu i oblasti vedy sa zhodli na dôležitosti ďalšieho zdieľania skúseností v rozvíjajúcom sa trhu vyraďovania jadrových zariadení. Zdôraznili však potrebu identifikácie a šírenia relevantných informácií, ktoré posilnia know-how EÚ. Inovácie by podľa mnohých rečníkov umožnili znížiť produkciu odpadu z vyraďovacích činností, nakoľko významne vplýva na ekonomiku i životné prostredie. Potreba harmonizovať a štandardizovať techniky, prístupy a regulačné požiadavky považujú účastníci fóra za nevyhnutnú.
Okrúhlemu stolu predsedal generálny riaditeľ JRC Dominique Ristori. Diskusie sa zúčastnilo 120 odborníkov, medzi nimi i Štefan Chudoba, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Christophe Béhar, riaditeľ divízie jadrovej energie francúzskej CEA a Hartmut Pamme, viceprezident jadrových elektrární z nemeckej RWE.
(c) energia.sk