Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
sulik - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Predseda SaS Richard Sulík. Foto: TASR/Martin Baumann
23. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Podľa Sulíka je predaj SPP českej firme EPH vraj už dávno dohodnutý

Predaj minoritného podielu Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) je podľa strany SaS už dávno dohodnutý. Ako povedal predseda SaS Richard Sulík, súčasné kroky predsedu vlády Roberta Fica v tejto otázke sú iba divadlom pre jeho voličov. „Kladieme si otázku, ako je možné, že pri takejto despotickej cenovej politike majú česko-slovenskí podnikatelia Daniela Křetínský, Petr Kellner a Patrik Tkáč ešte stále záujem o odkúpenie podielu v SPP. Jediná rozumná odpoveď, ktorá nám prichádza v tejto chvíli na um, je tá, že zaťaté päste predsedu vlády sú len divadlo pre jeho voličov a obchod je už dávno dohodnutý,“ povedal Sulík.

Predseda liberálov reagoval na kroky premiéra Fica, ktorý odkázal zahraničným akcionárom SPP, že pokiaľ nestiahnu svoje návrhy na budúcoročné ceny plynu pre domácnosti, vláda sa nebude zaoberať predajom ich 49-percentného podielu českej spoločnosti Energetický a průmyslový Holding (EPH). Podľa predsedu vlády zahraniční investori, spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas, chcú pre domácnosti zvýšiť ceny plynu o 18 resp. 25 %. Fico si však myslí, že cena plynu pre domácnosti by sa od začiatku budúceho roka nemala meniť vôbec. „Výbavou každého zdatného populistického politika, je zachraňovať národ pred zinscenovanými hrozbami. V týchto činnostiach vynikal kedysi Vladimír Mečiar. Dnes je to Robert Fico, ktorý sa vydáva aj za hlavného regulátora cien energií na Slovensku,“ konštatoval Sulík.

Zahraniční akcionári plynární už dávnejšie začali s EPH rokovania o predaji spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., prostredníctvom ktorej vlastnia 49-percentný podiel SPP. Akcionármi EPH sú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner, ako aj finančná skupina J&T. Štát má však na akcie predkupné právo, preto do obchodnej transakcie môže zasahovať. Vládny kabinet sa mal na svojom rokovaní už viackrát zaoberať možnosťami zmeny akcionárskej štruktúry SPP, no materiál dal ministerstvu hospodárstva niekoľkokrát doplniť. Vláda Roberta Fica uvažovala aj o odkúpení minoritného podielu plynární naspäť do rúk štátu. Ministerstvo hospodárstva a ani ministerstvo financií však na to nevidia priestor.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.