Podľa šéfky jadrového dozoru má IAEA za sebou úspešný rok
Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková v pondelok (21.9.) oficiálne ukončila ročné predsedníctvo Slovenska v Rade guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA).
Rada je 35-členný riadiaci orgán špecializovanej agentúry systému OSN, ktorá je považovaná za svetové centrum spolupráce v jadrovej oblasti s cieľom podporovať bezpečné a mierové využívanie jadrových technológií. Predsednícke kreslo po Slovensku prebrala Brazília.
Slovensko pri tejto príležitosti darovalo sídlu OSN vo Viedni umelecké dielo Svetozára Ilavského – Orientácia IX. Ako vysvetlil autor obrazu, dielo je komponované zo šípiek, ktoré neurčujú jeden smer, ale naopak, posielajú nás všade.
Generálny riaditeľ IAEA Jukija Amano poďakoval predsedníčke ÚJD za jej ročné pôsobenie na čele Rady guvernérov a poukázal na viacero kľúčových udalostí, ku ktorým došlo za posledný rok. „Ide najmä o prelom v otázke rokovaní s Iránom, publikovanie kompletnej správy o jadrovej havárii v elektrárni Fukušima Daiči a založenie banky nízko obohateného uránu v Kazachstane,“ uviedol Amano.
Výzvou najmä finančné otázky
„Bol to vcelku úspešný rok, pretože podstatná časť agendy, sa zrealizovala úspešne,“ zhodnotila Marta Žiaková svoj rok vo funkcii. Okrem vyššie spomenutých úspechov poukázala aj na ďalšie body. „Rovnako úspešne sme vykročili v rámci prípravy rozpočtu na nasledujúce dvojročné obdobie 2016 – 2017. Celá práca Rady guvernérov, ktorá sa riadi prostredníctvom rezolúcii Generálnej konferencie IAEA, prebiehala plynulo,“ uviedla pre náš portál.
Na otázku aké najväčšie výzvy čakajú na jej nástupcu, uviedla: „Výzvy súvisia hlavne s opatreniami na verifikáciu iránskeho jadrového programu. Bude potrebné zabezpečiť mechanizmus jeho financovania, čo bude veľmi náročná úloha.“
Diverzifikácia paliva
Predsedníčka ÚJD sa tiež vyjadrila ku skúsenostiam s novým jadrovým palivom od amerického Westinghouse, ktoré sa vyrába vo Švédsku a používa v Juhoukrajinskej elektrárni. Kyjev sa ním snaží nahradiť palivo od spoločnosti TVEL a znížiť tak svoju závislosť na ruských dodávkach.
„Informácie z oficiálne dodaných dokumentov zatiaľ hovoria, že chyby na palive nie sú väčšie ako v obdobných elektrárňach. Je však ťažko povedať, či Ukrajinci berú do úvahy tie s tými väčšími chybami na palive alebo s tými, kde palivo pracuje excelentne, čo sú napríklad naše bloky. Faktom však je, že my prevádzkujeme malé bloky s výkonom 500 MW, kým ich bloky disponujú výkonom 1000 MW,“ dodala Žiaková.
Aj Slovenské elektrárne pristúpili k čiastočnej diverzifikácii paliva pre jadrové elektrárne. S účinnosťou od roku 2015 nakupujú obohatený urán vo Francúzsku. Výroba paliva však naďalej prebieha v Rusku.
© Text a fotografie: energia.sk