Podľa opozície by vláda nemala kupovať podiel v elektrárňach
Taliansky Enel, ktorý má v SLovenských elektrárňach 66-% podiel, by mal už o niekoľko dní podpísať memorandum o porozumení s jedným z troch uchádzačov o jeho akcie. Okrem slovenskej vlády potvrdili svoj záujem o kúpu aj český Energetický a průmyslový holding (EPH) a konzorcium maďarskej štátnej spoločnosti MVM Group a Slovnafu. Spomína sa aj štátna čínska energetická spoločnosť CNNC a fínsky Fortum.
Agentúra TASR zisťovala názory niektorých opozičných a mimoparlamentných strán na postup štátu.
„Sme presvedčení, že štát by nemal vstupovať do tejto transakcie, keďže jeho úlohou nie je podnikanie, ale vytváranie dobrého podnikateľského prostredia. Taktiež nám doterajšie skúsenosti ukázali, že vlastníctvo štátnych podnikov nevyhnutne vedie k politickým nomináciám, ktoré vytvárajú priestor pre klientelizmus a korupciu“ uviedol hovorca strany Most-Híd Matej Kováč. Strana poukázala na to, že viaceré štátne podniky na Slovensku sú dlhodobo spravované neefektívne, čo vedie k ich rastúcim stratám a dlhom, ktoré nakoniec zaplatia slovenskí daňoví poplatníci.
Podobný názor má aj strana SaS. Podľa tímlídra strany pre verejné financie Eugena Jurzycu sa elektrina vyrába v čoraz konkurenčnejšom prostredí, preto sú výhody súkromného vlastníctva podstatne vyššie než v minulosti. „Štátne vlastníctvo elektrární by zvýšilo riziko deformácie hospodárskej súťaže, neefektívneho hospodárenia a klientelizmu,“ doplnil Jurzyca s tým, že je dôležité, aby sa novým investorom stala kredibilná firma, ktorá prinesie na Slovensko nielen know-how, ale aj čistejšiu kultúru podnikania.
Ani podľa podpredsedu KDH pre verejné financie Miloša Moravčíka nie je potrebné, aby štát kupoval ďalší podiel v SE. „Zlacniť cenu elektriny je možné lepšou reguláciou a spravodlivejšou tvorbou ceny. Nie je kvôli tomu potrebné kupovať ďalší podiel v elektrárňach. Ak to vláda urobí, tak preto, že má nejaké bočné úmysly,“ myslí si Moravčík. Podľa neho občania Slovenska nedostanú nič navyše, len prídu o peniaze, ktoré by mohli slúžiť na lepší účel.
Predseda strany SKOK Juraj Miškov si nemyslí, že by štát mal kupovať akcie SE naspäť. „Nedostavaný tretí a štvrtý blok v Mochovciach je totiž guľou na nohe, ktorú štát pri súčasnej kondícii a situácii, v ktorej je, nemá šancu zvládnuť. Toto by pomohlo akurát tak Talianom,“ podčiarkol Miškov. Nákup 17 % akcií na získanie majority v spoločnosti je podľa neho nepravdepodobný, pretože to mohol štát urobiť aj v prípade Slovak Telekomu, keď mohol namiesto privatizácie radšej kúpiť 2 % akcií na to, aby získal 51-% podiel. „Štát v Slovak Telekome však radšej predal 49 %,“ doplnil.
Strana SDKÚ-DS je zase presvedčená, že vláda musí využiť všetky možnosti, ako zabrániť vstupu špekulantov do elektrární. „Štát musí zabrániť zhoršeniu pozície Slovenska ako minoritného vlastníka, čo žiaľ Ficova vláda nezabezpečila v prípade SPP na škodu všetkých obyvateľov Slovenska,“ skonštatoval predseda strany Pavol Frešo. Strana presadzuje, aby o ďalšom osude SE rozhodla až ďalšia vláda po parlamentných voľbách.
SNS podľa slov jej predsedu Andreja Danka protestuje proti predaju 66-% podielu v SE zahraničným záujemcom či finančným skupinám. „Je škandalózne, že predaj časti Slovenských elektrární talianskym vlastníkom finišuje a pritom verejnosť sa ani nedozvedá, kto nakoniec môže tento podiel získať,“ zdôraznil.
MH SR čaká na analýzu
„Ministerstvo hospodárstva (MH) SR nateraz nemá ambíciu vstúpiť ako tretia strana k podpisu memoranda medzi spoločnosťou Enel a potenciálnym kupcom akcií spoločnosti Slovenské elektrárne. Prioritou ministerstva hospodárstva zostáva naďalej dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce,“ uviedla hovorkyňa MH SR Miriam Žiaková.
Ďalší postup Slovenskej republiky vo vzťahu k ponuke Enelu na predaj akcií SE predpokladá podľa rezortu hospodárstva viacero možných variantov. Proces obstarania poradcu pre vypracovanie analýzy na posúdenie možnosti navýšenia majetkovej účasti štátu v SE sa podľa Žiakovej začal. „Poradca má pre MH SR vypracovať analýzu, v ktorej zohľadní všetky alternatívy navýšenia majetkovej účasti štátu v spoločnosti SE, a. s.,“ dodala.
Nech už sa súčasná vláda rozhodne postupovať akokoľvek, isté je, že predaj akcií elektrární a dostavba Mochoviec sa stanú jednou z hlavných tém predvolebného boja.
TASR, energia.sk