Podľa MH SR je dodávka plynu počas zimy zaistená
Ministerstvo hospodárstva (MH SR) predstavilo svoju každoročnú správu o zabezpečení dodávok energií a riešenie prípadných núdzových stavov.
„Na základe poskytnutých informácii a v zmysle vydaných rozhodnutí by dodávka zemného plynu pre chránených odberateľov na Slovensku v zmysle požiadaviek zákona o energetike v období od 1. novembra 2016 do 31. marca 2017 mala byť plne zabezpečená plynom uskladneným v zásobníkoch, plynom vyrobeným na vymedzenom území a na základe zmlúv o výpomocných dodávkach využitím cezhraničnej kapacity sietí,“ konštatovalo ministerstvo.
Zásobníky sa napĺňajú
Domáca spotreba zemného plynu vlani dosiahla takmer 4,8 miliardy metrov kubických, z čoho zhruba 98 % bolo zabezpečovaných importom. Domáca ťažba plynu dosiahla 86 miliónov m3, pričom sa predpokladá jej pokračovanie avšak s klesajúcim trendom. Celková uskladňovacia kapacita zásobníkov na území Slovenska je 3,4 mld. m3. Pre potreby Slovenska je využívaný aj podzemný zásobník Dolní Bojanovice (na území ČR) s kapacitou 0,57 mld. m3.
V týchto zásobníkoch s celkovou kapacitou 3,97 mld. m3 bolo už pred mesiacom uskladnených 3,2 mld. m3 plynu, t.j. viac ako 82 % z celkovej kapacity. Odvtedy stále prebieha ich napĺňanie.
Okrem objemov plynu skladovaných v zásobníkoch plynu na nadchádzajúce zimné obdobie, SPP ako najvýznamnejší dodávateľ plynu má uzavretú diverzifikačnú zmluvu so spoločnosťou E.ON Global Commodities o dodatočných dodávkach plynu, ktorá umožňuje v období najvyššej spotreby doviezť na Slovensko denne až 2 milióny m3 plynu. Zmluva garantuje dodávky plynu nezávislé od prepravy cez územie Ukrajiny.
Chránení odberatelia
Chráneným odberateľom je podľa zákona o energetike odberateľ plynu, ktorý je pripojený k distribučnej sieti a ktorý je domácnosťou, malým podnikom, zdravotníckym, sociálny alebo školským zariadením, prípadne výrobcom tepla a TÚV pre spomínané skupiny odberateľov.
Nariadenie EÚ 994/2010 ustanovuje prípady, v ktorých majú plynárenské podniky zabezpečiť dodávku plynu chráneným odberateľom. Ide o:
- mimoriadne teploty počas 7-dňovej špičky, ktorá sa štatisticky vyskytuje raz za 20 rokov,
- aspoň 30-dňové obdobie výnimočne vysokej spotreby plynu, ktoré sa štatisticky vyskytuje raz za 20 rokov,
- aspoň 30-dňové obdobie v prípade prerušenia samostatnej najväčšej plynárenskej infraštruktúry v bežných zimných podmienkach.
Európska komisia 16. februára 2016 predstavila návrh nového nariadenia o opatreniach na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu. Rokovania o výslednej podobe nariadenia v súčasnosti prebiehajú v pracovnej skupine pre energetiku v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
Ministerstvo vydalo ku koncu marca rozhodnutia, ktorými určilo spôsob zabezpečenia štandardu bezpečnosti dodávok plynu na obdobie od novembra 2016 do marca 2017, ktoré sa týkajú 9 dodávateľov plynu aj prevádzkovateľa distribučnej siete, ktorý zabezpečuje štandard bezpečnosti dodávok pre odberateľov plynu v domácnosti. Niektorí dodávatelia preniesli zodpovednosť za štandard bezpečnosti dodávok plynu na iného účastníka trhu s plynom.
Cezhraničné alternatívy
Za účelom zabezpečenia dodávok plynu sa prijali opatrenia na prepravu núdzových dodávok z iných smerov, vrátane zabezpečenia výpomocných dodávok plynu a v prípade potreby spustenia reverzného toku z ČR (s kapacitou 67 mil. m3 denne) a z Rakúska (s kapacitou 23 mil. m3 denne). V prípade mimoriadnych situácii by podľa rezortu hospodárstva bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí na trase Kittsee – Petržalka.
V lete 2015 bol sprevádzkovaný aj plynovod s Maďarskom so vstupnou kapacitou takmer 5 mil. m3 denne, ktorý sa však zatiaľ nevyužíva. Prepravca plynu Eustream aktuálne pracuje na prepojení s Poľskom. V júli tohto roka spoločnosť požiadala MH SR o vydanie osvedčenia na výstavbu tohto prepojovacieho plynovodu na našom území SR, v týchto dňoch prebieha procedúra Open Season.
© energia.sk