Podiel OZE v Európe stúpa, Slovensko je podpriemerné
Deväť krajín už prekonalo cieľ pre podiel obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej energetickej spotrebe, ktoré si stanovili splniť do roku 2020. Nové kompletné údaje Eurostatu potvrdili, že v roku 2014 pokrývali OZE 16 % konečnej spotreby energie v EÚ. Predstavovalo to medziročný nárast o 1 %.
Spoločný záväzný cieľ do roku 2020 je na úrovni 20 %, pričom jednotlivé krajiny si schválili odlišné ciele od 11 do 49 %. Slovensko si ho odsúhlasilo na úrovni 14 %. V roku 2014 sme dosiahli úroveň 11,6 %.
Najvyšší podiel OZE zaznamenávajú Švédsko, Lotyšsko a Fínsko, kde má veľký význam predovšetkým biomasa. Svoj cieľ už prekročili Pobaltské krajiny, ale tiež štáty ako Bulharsko, Rumunsko či Chorvátsko. Otázkou je či je tento úspech možné pripísať aktívnym domácim politikám na rozvoj OZE, zníženiu spotreby, od ktorej sa výpočet podielu odvíja, alebo nízkej ambícií štátov už pri stanovovaní vlastného cieľa.
Cieľ už dosiahla aj susedná Česká republika. Vláda aj preto koncom januára rozhodla o navýšení pôvodného cieľa 13 % na 15,3 % Odôvodnila to práve revíziou očakávania celkovej spotreby energie v roku 2020.
Na opačnej strane rebríčka zostávajú Luxembursko, Malta a Holandsko s najnižšími podielmi OZE. Ďaleko od dosiahnutia stanoveného cieľa sú tiež Francúzsko, Veľká Británia a Írsko.
Elektrina
Pokiaľ ide o výrobu samotnej elektriny z OZE, v EÚ-28 už v roku 2014 zelená elektrina dosiahla podiel 27,5 %. Na Slovensku to bolo 23 %, čo znamenalo medziročný nárast o 2,2 %. V porovnaní s rokom 2014 sme v rebríčku prekonali Írsko aj Grécko a umiestnili sa hneď za Nemeckom, ktoré dosiahlo podiel 28,2 %. Oproti Rakúsku s podielom 70 % sa však ani my ani Nemci máme čím chváliť.
© energia.sk, Grafy: Eurostat