Pobaltské štáty uvažujú o jednotnom trhu s plynom
Estónsko, Lotyšsko a Litva by mohli prepojiť svoje trhy so zemným plynom. Vylúčená nie je ani možnosť, že súčasťou projektu sa stane tiež Fínsko, ktoré buduje plynárenské prepojenie s Estónskom. Kým Litva a Estónsko sa k vzniku jednotného trhu stavajú pozitívne, Lotyšsko má rezervovanejší postoj.
Podľa člena litovskej komisie pre energetiku a kontrolu cien môžu diskusie kompetentných trvať niekoľko rokov. „O problematike stále vedieme diskusie. Vznikla pracovná skupina, minulý mesiac bola vypracovaná regionálna štúdia o pobaltskom trhu s plynom,“ uviedol Vygantas Vaitkus pre BNS Lithuania.
Vytvorením spoločného trhu by sa znížili poplatky za prepravu plynu. V súčasnosti sa platí v každom štáte zvlášť pri vstupe a výstupe do prepravnej sústavy. Po novom by sa platila iba jedna tarifa pre vstupný a výstupný bod.
Ak by sa pobaltský trh stal skutočnosťou, ceny plynu v dotknutých krajinách by sa k sebe viac priblížili. Podľa predsedu predstavenstva litovského štátneho energetického holdingu Lietuvos Energija by ale časť obchodníkov mohla utrpieť straty. Kým Litva používa ako mernú jednotku plynu, ktorý sa dopraví do LNG terminálu v prístave Klaipeda, megawatthodiny, čo je pre obchodníkov výhodnejšie, v Lotyšsku sa komodita meria v metroch kubických.
„Na retailovom trhu by sa zvýšila konkurencia. Litva ako najväčší spotrebiteľ plynu spomedzi pobaltských štátov by sa stala atraktívnejšia pre dodávateľov z Estónska a Lotyšska. Z pohľadu spotrebiteľov by išlo o výhodu. No hovoriť o exportných možnostiach v budúcich rokov je zložité. Ako vieme, veľa bude závisieť od stratégie Gazpromu a samotných cien,“ dodal Dominykas Tuckus.
Ako ďalej dodal, možnosti spoločného trh by sa ešte zväčšili po spojení s Fínskom. Táto škandinávska krajina spotrebuje ročne 2,5 mld. metrov kubických plynu a dnes je závislá výhradne od ruského dodávateľa. Koncom minulého roka ale bola ohlásená výstavba podmorského plynovodu Balticconnector medzi Fínskom a Estónskom, ktorý by sa s pomocou EÚ mal stať realitou v roku 2019. Spolu s plánovaným plynovodným prepojením medzi Litvou a Poľskom sa ukončí izolácia fínskeho trhu s plynom od EÚ.
© energia.sk