PMÚ skúma, či distribučky nezneužívajú svoje postavenie
Dodávatelia energií sa už niekoľko rokov sťažujú na to, že v rámci zavedeného mechanizmu finančných tokov sú v nevýhode. Od odberateľov elektriny či plynu síce vyberajú rôzne poplatky, ktoré ďalej posielajú distribučným spoločnostiam alebo OKTE, ale nemajú za túto „poštársku“ činnosť žiadnu odplatu. Naopak, u neplatičov radšej siahnu do vlastného vrecka, keďže v prípade včasného neodoslania platieb za distribúciu, systémových taríf či odvodu do jadrového fondu im hrozia sankcie. Po neúspešnej sérií legislatívnych pripomienok a diskusií sa zdá, že ich pohár trpezlivosti pretiekol.
V máji totiž Združenie dodávateľov energií (ZDE) podalo podnet na protimonopolný úrad(PMÚ), ktorý sa týka zneužívania dominantného postavenia tromi prevádzkovateľmi distribučných sústav. Obvinenia ale adresovali aj voči vertikálne integrovaným podnikom, ktorých súčasťou sú distribučky; voči OKTE aj voči regulačnému úradu, ktorý tieto podmienky na trhu posvätil.
Prísne záväzky, nesúvisiace plnenia
Kameňom úrazu sú dve zmluvy s podobnou logikou. Prvou je tzv. rámcová distribučná zmluva, podľa ktorej sa musia dodávatelia podrobiť posúdeniu skóringu a podľa toho tiež platia distribučkám zálohy na distribučné platby (od 60 do 100 %). Pre akékoľvek omeškania sú distribučky oprávnené zmluvu ukončiť a dodávateľovi hrozí čiastočná likvidácia biznisu, ak by jeho zákazníci spadli do režimu dodávky poslednej inštancie. Navyše, hoci zmluva rieši prístup a pripojenie do distribučnej sústavy, prísne podmienky a záväzky sa vzťahujú aj na odvod do Národného jadrového fondu, ktorá s primárnym vzťahom nesúvisí.
Okrem toho sú distribučky súčasťou väčších skupín (ZSE, VSE, SSE). Ich sesterskí dominantní dodávatelia tak môžu mať výhody z vylučovania konkurencie a spotrebitelia v konečnom dôsledku menší výber.
S organizátorom trhu zase majú firmy uzavretú zmluvu o zúčtovaní odchýlky, ktorá stanovuje povinnosť zložiť finančnú zábezpeku, platiť vysoké zálohy (80 resp. 100 %), aj hrozbu ukončenia zmluvy zo strany OKTE pre akékoľvek omeškanie, čo by znamenalo likvidáciu biznisu. Okrem odchýlky ale zmluva upravuje aj proces a povinnosti pri výbere tarify za systémové služby a tarify za prevádzkovanie systému.
Efektívna regulácia monopolov a konkurencia
Distribučky sú pritom prirodzenými monopolmi na svojom trhu, OKTE zase štatutárnym monopolom na trhu centrálnej fakturácie. Vďaka spomínaným zmluvám sa ale podľa dodávateľoch ich kreditné riziko znižuje na minimum, zatiaľ čo dodávatelia nesú celé bremeno.
Obchodné podmienky rámcovej zmluvy pre distribučky aj prevádzkový poriadok OKTE pritom vydalo, resp. schválilo ÚRSO, ktoré tak podľa ZDE má svoj podiel viny na súčasnej situácii. Napokon, rôzne fakturované platby prerozdeľuje aj organizátor trhu, ktorý má však za túto službu nárok na primeraný zisk.
To, či a ako dodávatelia pochodia u protimonopolného úradu, je otázne. V marci PMÚ začal prešetrovať aj situáciu na trhu s plynom. Vylúčené nie je ani to, že by sa ZDE s týmto problémom obrátilo dokonca aj na Európsku komisiu, keďže by mohlo ísť o bariéru pre vstup zahraničných firiem na slovenský trh s elektrinou.
Dodávatelia majú aj nápady na riešenie stavu. Jedným je cenová deregulácia, ktorá ale u súčasného politického a regulačného vedenia nemá šancu na úspech. Druhým by bola určitá forma odplaty, analogicky ako pri OKTE. Údajne by malo ísť len o niekoľko desiatok centov a nepatrnú províziu z finančného toku inkasovania za všetky povinne vyžadované služby.
© energia.sk