Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska je na dobrej ceste
Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Martin Chren spoločne so štátnym tajomníkom Ministerstva národného rozvoja Maďarskej republiky Pálom Kovácsom parafoval v stredu (19.1.) finálny text medzinárodnej dohody o projekte plynovodného prepojenia Maďarska a Slovenska. Signatármi dokumentu sa následne stanú Iveta Radičová a Viktor Orbán, ktorí sa stretnú na bilaterálnom stretnutí 28. januára 2011.
Parafovanie textu dohody o severojužnom prepojení plynovodov je dôležitým signálom pre prevádzkovateľov prepravných sietí v oboch štátoch. Slovenský prevádzkovateľ eustream, a.s. preto začal maďarským partnerom FGSZ rokovania o príprave vzájomnej komerčnej zmluvy a príprave technického dizajnu projektu prepojenia
„Pripravovaný projekt prepojenia zadefinuje prepravné kapacity jednotlivých úsekov, náklady na realizáciu jednotlivých trás, ako aj harmonogram prípravných a realizačných prác. Práce na realizačnom projekte by sa mali začať už v tomto roku,“ konštatoval rezort hospodárstva.
Vízia severojužného plynárenského koridoru
Vybudovanie plynového interkonektora má posilniť diverzifikáciu energetických zdrojov. Projekt je súčasťou plynárenského koridoru, ktorý má tvoriť sústava navzájom prepojených projektov. Severojužný plynárenský koridor má spájať terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami V4 a Chorvátskom.
Memorandum o porozumení o vybudovaní nového plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom podpísali spoločnosti eustream, a.s. a FGSZ v júni 2009. Plynovod by mal mať dĺžku približne 115 km a bude spájať vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a obcou Vecsés na predmestí Budapešti.
Plynovod získal aj podporu Európskej komisie. Strategický projekt podporí Európsky energetický program obnovy (EEPR), ktorý na tento účel vyčlenil sumu 30 miliónov eur.
TASR, energia