Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico a Orban otvorili plynovod - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) a slovenský premiér Robert Fico si podávajú ruky po symbolickom otvorení prepojenia slovenskej a maďarskej siete plynovodov Foto:TASR/MTI/Szilard Koszticsak
1. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynovod s Maďarskom je spustený

Symbolicky a za prítomnosti premiérov oboch krajín sa prepojenie otváralo už 27. marca 2014. Komerčnú prevádzku slovensko-maďarského plynovodu však spoločnosti Eustream a MGT spustili až dnes.

„Prekážky, ktoré na maďarskej strane bránili spusteniu plynovodu do prevádzky boli odstránené,“ uviedol Eustream.

Termín spustenia sa viackrát odkladal. S prevádzkou sa počítalo už od začiatku tohto roka. Dôvody meškania sa vysvetľovali rôzne – technickými problémami na kompresorovej stanici Szada i chýbajúcou licenciou od Európskej komisie a maďarského regulátora. Ešte pred pár dňami Eustream upozornil, že mu maďarskí partneri neodovzdali slovenskú časť potrubia prechádzajúceho popod rieku Ipeľ, ktorého výstavbu, aj na slovenskom území, realizoval maďarský subdodávateľ.

Obojsmerný plynovod má dĺžku približne 113 kilometrov (z toho 94 kilometrov na území Maďarska a 19 kilometrov na slovenskom území). Plynovodné prepojenie spája vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti.

Slovensko-maďarský plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne (cez 12,2 mil. m3 denne) v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy m3 ročne (takmer 4,9 mil. m3 denne).

Celkové investičné náklady prepojenia plynárenských sietí presiahli sumu 160 miliónov eur, z toho na slovenskej strane šlo približne o 21 miliónov eur. Sumou 30 miliónov eur prispela aj Európska komisia z programu EEPR.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.