Plynové rokovania Kyjeva s Moskvou budú pokračovať
„Na budúcej trojstrannej schôdzke v stredu 29.10. očakávame, že sa dosiahne konečná dohoda a zmluva sa podpíše,“ uviedol Oettinger.
Ministri Jurij Prodan a Alexander Novak podľa neho potvrdili predchádzajúcu dohodu, že tzv. zimná cena ruského plynu pre Ukrajinu, platná do 31.3.2015, bude 385 dolárov za 1000 m3. Ukrajina v tomto období odoberie 4 miliardy m3 suroviny.
Ukrajina podľa Oettignera súhlasí, že do konca tohto roka splatí Gazpromu dlh 3,1 miliardy dolárov v dvoch splátkach. Ruský minister Novak novinárom povedal, že nie je jasné, z akých zdrojov Kyjec tieto dlhy uhradí. Ukrajine poradil, aby sa obzrela po finančných zdrojoch v Európe. „Mohli by to byť záruky prvotriednych európskych bánk, preklenovacie úvery alebo peniaze Európskej banky pre obnovu a rozvoj či Európskej komisie,“ povedal.
Ukrajinský minister Prodan reagoval, že Kyjev bude finančné zdroje hľadať v spolupráci s Európskou komisiou. EK v utorok oznámila, že Ukrajina požiadala o novú pôžičku vo výške 2 miliárd eur (cca 2,5 mld. dolárov) s tým, že dodatočné financie zvážia úrady Únie spolu s Medzinárodným menovým fondom (MMF). Podľa špekulácií ukrajinskej tlače má práve táto čiastka pomôcť pokryť platby za dodávky ruského plynu.
Pokiaľ ide o platbu za nové zimné dodávky plynu z Ruska, Moskva trvá na platbe vopred a žiada záruky. Rozhodnutie o režime platby padne podľa Oettingera až po kontrole účtov ukrajinskej firmy Naftagaz a po konzultácii s MMF. Až potom, predbežne počas 5 dní, vraj Brusel zistí, koľko je Ukrajina schopná zaplatiť.
Novak v rozhovore s novinármi pripustil scenár, podľa ktorého by ruská „zimný“ plyn mohla zakúpiť niektorá z európskych plynárenských spoločností, ktorá ho potom predá Ukrajine. Ani Kyjev ani Brusel ale podľa neho neprišli s jasnou predstavou o financovaní.
Podľa Oettingera je cieľom získať mandát k podpisu dohody, ktorý by sa mal uskutočniť 29.10. Dlhodobé riešenie plynového sporu je podľa neho možné očakávať až v budúcom roku.
Energia.sk, ČTK