Európska únia chce oživiť projekt plynovodu z Turkménska do Európy
Európska únia sa už dlhší čas snaží zmierniť závislosť od dovozu energií z Ruska a toto úsilie ešte urýchlila anexia polostrova Krym v marci minulého roka a neskoršie boje na východe Ukrajiny. Podľa Daniilidisa podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič sa v nasledujúcich mesiacoch chystá navštíviť Turkménsko s cieľom obnoviť rozhovory o Transkaspickom plynovode.
O projekte, ktorý by mal dodávať plyn z Turkménska do Európy cez Kaspické more, Azerbajdžan a Turecko, sa diskutovalo už skôr, no potom na niekoľko rokov uviazol pre politické, ekologické a finančné neistoty. Už začiatkom marca ale turkménski predstavitelia uviedli, že sa „aktívne“ diskutuje o dodávkach plynu na európsky trh v objeme 10 až 30 miliárd kubických metrov ročne.
Minulý rok Turkménsko a Turecko podpísali rámcovú dohodu o zabezpečení suroviny pre projekt Transanatólského plynovodu (TANAP), ktorý by mal dodávať do Európy plyn z Azerbajdžanu, konkrétne z náleziska Shah Deníz II v oblasti Kaspického mora. S cieľom napojiť sa na TANAP musí Turkménsko vybudovať vlastnú vetvu plynovodu popod Kaspické more.
Turci začali s výstavbou projektu TANAP v polovici marca. Plynovod povedie z gruzínsko-tureckej hranice na hranice s Bulharskom a Gréckom. Dokončenie výstavby sa očakáva koncom roku 2018 a spustenie dodávok plynu z ložiska Shah Deniíz II v roku 2019.
Copyright © TASR 2015