Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Plán indického miliardára ťažiť uhlie v Austrálii vyvoláva pobúrenie

Spoločnosť sa tiež postará o dopravné spojenie, pri bani postaví pristávací dráhu a vybuduje 240 kilometrov dlhú železnicu. Predpokladá, že takto vytvorí minimálne 10 000 pracovných miest.

Projekt kritizujú nielen ekológovia, ale tiež viacero politikov, podľa ktorých bude mať deštruktívny dopad na životné prostredie. Austrálska sekcia Greenpeace plán označila za „rozsudok smrti pre Veľkú koralovú bariéru“.

India, kam Adani plánuje prevážať prakticky všetko vyťažené uhlie, je zatiaľ na tejto surovine energeticky závislá zo 60 percent. Vláda ale mieni do roku 2022 desaťnásobne zvýšiť výkon solárnych elektrární a náklady na výrobu elektriny zo slnka sú už teraz v krajine nižšie než pri elektrine vyrábanej z uhlia. „Obrovské dlhodobé investície do uhlia nemajú zmysel, keď máme prebytky energie a náklady na obnoviteľnú energiu rapídne klesajú,“ prehlásil výkonný riaditeľ konzultačnej spoločnosti Bridge to India Vinay Rustagi v rozhovore pre CNN. „Z indickej perspektívy je v tom ťažké vidieť nejaký prínos,“ dodal.

Adani oponuje s tým, že projekt prispeje ku zmierneniu energetickej chudoby v krajine, kde 300 miliónov ľudí nemá pripojenie k elektrine.

Ohrozenie životného prostredia nie je jediným dôvodom, prečo indický projekt v Austrálii budí pobúrenie. Tým ďalším sú peniaze daňových poplatníkov. Rokovania spoločnosti s queenslandskou vládou o daňových úľavách síce nejaký čas stagnovali, ale minulý týždeň dospeli obe strany k dohode.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.