Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petr Nečas - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Petr Nečas
2. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Petr Nečas: Odklonom Nemecka od jadra zdražie elektrina v Česku o 30 %

Podľa predbežných odhadov českej vlády zdražie po roku 2022, teda po odstávke jadrových reaktorov v Nemecku, cena elektrickej energie v Česku o 30 %. Ako uviedol premiér Petr Nečas, takáto situácia by však nastala iba v prípade, že by Praha na krok Berlína nijako nezareagovala, napr. zvýšením energetických kapacít dostavbou jadrovej elektrárne v Temelíne.

„Naše predbežné prepočty ukazujú, že nemecké rozhodnutie odstúpiť od jadrového programu povedie v Českej republike k nárastu cien elektrickej energie o 30 % so všetkými dôsledkami predovšetkým na konkurencieschopnosť v sektore priemyslu,“ uviedol Nečas na tlačovej konferencii po stretnutí so saským krajinským premiérom Stanislawom Tillichom.

„Je to výhradne predbežný odhad, ktorý by platil po roku 2022 v prípade odstavenia všetkých nemeckých (jadrových) elektrární a (v prípade že) Česká republika naň nebude reagovať,“ povedal Nečas neskôr českým novinárom.

Fakt, že odpojenie nemeckých atómovývh elektrární bude mať dôsledky aj na český trh, ukázalo podľa neho už terajšie dočasné odstavenie siedmich najstarších nemeckých reaktorov. V jeho dôsledku podľa Nečasa stúpla cena elektriny v Česku o takmer 10 %.

Experti zdraženie pripúšťajú, v odhadoch sú však opatrnejší

Podľa hovorcu spoločnosti ČEZ Ladislava Kříže je obtiažne odhadovať budúci vývoj cien. „Bude ešte záležať ako sa bude trh vyvíjať ďalej do konca roka. Nakupujeme elektrickú energiu súčasne,“ uviedol.

Po odstavení prvých nemeckých jadrových elektrární v marci vzrástla cena silovej elektriny, ktorá tvorí necelú polovicu celkovej ceny, o 15 %. „Je ale pravdou, že spotové ceny elektriny (ceny na burze) na deň dopredu sú momentálne až o 30 % vyššie než spotové ceny pred rokom. Tieto ceny sa ale natoľko nepremietajú do konečných cien,“ dodal Kříž.

Analytička Markéta Šichtařová zo spoločnosti Next Finance predpokladá plynulé zdražovanie elektriny. „Rozhodnutie sa nedá čakať, že by malo dôjsť ku skokovému nárastu cien elektriny,“ uviedla. Podľa analytika Marka Hatlapatky zo spoločnosti Cyrrus je zdraženie silovej elektriny na burze v nasledujúcich rokoch o 30 % reálne. „To však neznamená, že takým tempom sa bude zdražovať elektrina pre domácnosti,“ upozornil. „Silová elektrina je iba časťou celkového účtu, okrem toho by nám mala pomáhať aj naďalej posilňujúca koruna voči euru.“

Nemecko vyradilo z prevádzky sedem reaktorov postavených pred rokom 1980 v marci na tri mesiace v reakcii na haváriu japonskej jadrovej elektrárne Fukušima. V nedeľu nemecká vládna koalícia rozhodla, že tieto elektrárne spolu s poruchovým reaktorom v Krümmeli už nebudú znova uvedené do prevádzky a zostávajúce jadrové zariadenia v krajine budú odstavené najneskôr do roku 2022.

Nečas povedal, že toto rozhodnutie rešpektuje, zároveň ale žiada, aby Nemecko rešpektovalo rozhodnutie Česka ďalej využívať energiu z jadra. Hospodárska komora ČR rozhodnutie Nemecka kritizovala ako unáhlené a nekoordinované. Obáva sa neblahých dôsledkov pre konkurencieschopnosť českých firiem.

Nečasove slová vyvolali aj reakcie politických strán. Zatiaľ čo komunisti s jeho vyjadrením súhlasia, Zelení premiéra ostro napadli. Podľa komunistického poslanca Karla Šidla rozhodnutie nemeckej vládnej koalície ohrozuje stabilitu a dostupnosť elektrickej energie pre všetky štáty EÚ. „Česko v rámci európskeho liberalizovaného trhu s elektickou energiou nemá možnosť nijako ovplyvniť jednostranné rozhodnutie nemeckej strany. Nemá v súčasných podmienkach ani žiadne nástroje ku konečnej regulácii ceny silovej elektriny,“ uviedol Šidlo. Výpadok na strane ponuky prinesie podľa neho zvýšený dopyt a tým aj razantné zvýšenie ceny silovej elektriny. „Česká republika sa preto musí oprávnene cítiť ohrozená týmto rozhodnutím a vývojom cien silovej elektriny,“ dodal.

Zelení pokladajú vyjadrenia Nečasa za „poplašnú správu“

„Ide o účelové vytváranie alibi pre neschopnosť súčasnej vlády uplatňovať efektívne svoj vplyv v pološtátnom ČEZ-e,“ uviedol predseda Strany zelených Ondřej Liška. „Pokiaľ v dôsledku nemeckého programu vystúpenia z jadra vôbec k nejakému zdraženiu elektriny v ČR dôjde, potom jedine z dôvodu zvýšenia ziskov ČEZ-u. Úlohou premiéra nemá byť strašenie občanov zdražovaním, ale presadzovanie ich záujmov pri riadení pološtátneho energetického giganta,“ dodal.

Rast cien elektriny je v Česku podľa Lišky dlhodobo zapríčinený exportnou politikou ČEZ, ktorý „dováža“ na český trh vyššiu cenu elektriny zo zahraničia.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.