Peter Marčan: Fotovoltika prilákala „nie veľmi vhodných investorov“
„Rozvoj OZE má vplyv na koncové ceny a neverím, že príde vláda, ktorá si povie, že má ambície splniť do roku 2020 európske ciele až nad stanovený rámec,“ vyhlásil Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť (ESI).
Ich ďalšia výrazná podpora by sa podľa neho najviac dotkla koncového spotrebiteľa. „Postavenie ceny prilákalo nie veľmi vhodných investorov a fotovoltika má preto výrazný negatívny imidž,“ dodal. Energia získaná z vetra i slnka má v súčasnosti vplyv na prenosovú sústavu, pripomenul Marčan.
„Fotovoltika sa stala hotovým bankovým produktom, bola zneužitá podnikateľmi,“ povedal predseda parlamentného Výboru pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu Stanislav Janiš. „Slnečné elektrárne na Slovensku skončili,“ dodal.
Krajina si podľa neho nemôže dovoliť doplácať na koncovú cenu energií. Nepriaznivý vývoj by sa mal zastaviť a s ním i neefektívne dotovanie fotovoltiky. Nemožno dotovať len jeden segment OZE: „Fotovoltika je nepredvídateľná a využívať by sa mali zdroje, ktorých má Slovensko dostatok. Jednou z nich je napríklad biomasa.“
„Veľká fotovoltika na Slovensku skutočne skončila,“ súhlasil Marčan. Malá fotovoltika však podľa neho význam má, pretože nie je zaujímavá pre finančných investorov. Inštalácie v domácnostiach sú na celkovom objeme inštalovaného výkonu ale zatiaľ zanedbateľné. „Množstvo domácností však netuší, že si solárne panely môže inštalovať pri existencii určitej finančnej návratnosti,“ doplnil.
(c) energia