Paríž rokuje o odvolaní zákazu prieskumu bridlicového plynu
„Vďaka novej generácii čistých technológií môže byť ťažba neškodná,“ povedal Montebourg podľa agentúry Bloomberg tento týždeň na konferencii v Paríži. Zákaz prieskumu a ťažby bol zdôvodnený rizikami pre zdroje pitnej vody, ktoré by ťažba plynu z hlboko uložených hornín pomocou vstrekovania vody, piesku a malého množstva chemických látok mohlo kontaminovať.
„Občasné škody z frakovania sú nevyhnutné,“ povedal minister. Dodal, že ak by mali nahradiť dosluhujúce jadrové elektrárne, „bolo by lepšie produkovať ho tu, ako ho dovážať. Je potrebné túto otázku prerokovať.“
Francúzsko má podľa odhadov Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) zrejme najväčší potenciál využitia bridlicových zdrojov plynu v Európskej únii. Európa so záujmom sleduje „bridlicovú revolúciu“ za Atlantikom, vďaka ktorej sa USA v priebehu niekoľkých rokov stali v plyne prakticky sebestačné a podľa IEA do roku 2015 budú najväčším producentom plynu na svete. Tento vývoj viedol v USA k prudkému poklesu ceny plynu s pozitívnym vplyvom na oživenie amerického priemyslu. To eminentne zaujíma francúzsku vládu, ktorá vyhlásila za jeden zo svojich strategických cieľov „reindustrializáciu“.
Prezident Hollande tiež inicioval diskusiu o zníženie závislosti Francúzska od jadrovej energie a už sľúbil uzavrieť do konca roka 2016 najstarší jadrový reaktor vo Fessenheime. Podľa pozorovateľov zákaz bridlicového plynu presadzovala okrem zelených aktivistov najmä jadrová lobby.
Senát tento mesiac zadal vypracovanie správy o alternatívnych metódach ťažby bridlicového plynu. Energetické spoločnosti od minulého zákazu frakovania tlačia na vládu, aby umožnila aspoň prieskum bridlicových ložísk, aby bolo možné odhadnúť objem zásob.
Zdroj: ČTK, energia