Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Panelová diskusia: Dopyt po plyne klesá

Alexander Micovčin, veľvyslanec pri Stálej misii SR pri EÚ, uviedol tri piliere energetickej politiky EÚ: konkurencieschopnosť, udržateľnosť a bezpečnosť. Konkurencieschopnosť podporoval aj tretí energetický balík, udržateľnosť klimatický a energetický balík a téme bezpečnosti sa venoval balík pre energetickú bezpečnosť a efektívnosť.

V roku 2011 sa na úrovni EÚ definovali niektoré ciele ako budovanie vzájomných energetických prepojení, podpora trhových mechanizmov na energetickom trhu alebo alokácia prostriedkov z fondov EÚ do energetického sektora. Primárnym cieľom sa stalo vytvorenie jednotného a plne funkčného vnútorného trhu s energiami do roku 2014.

V roku 2013 sa ciele z roku 2011 znovu potvrdzujú. V rámci podpory investícií by sa mali revidovať pravidlá štátnej pomoci a použitie štrukturálnych fondov. Dodávka energií v Európe by sa mala diverzifikovať: zvýšiť využitie obnoviteľných zdrojov, skúmať nové zdroje a zamerať sa na energetickú efektívnosť. Dôraz by sa mal klásť na posilňovanie konkurencie na trhu a cenotvorbu pomocou inovatívnych metód financovania a analýz skladby cien.

Nové nariadenia pre TEN-E (trans-European energy networks) identifikujú projekty spoločného záujmu (PCI – projects of common interest) a motivácie pre investície do nich. Financovanie od EÚ zabezpečuje CEF (Connecting Europe Facility), cez ktoré je k dispozícii 5 miliárd EUR pre energetické projekty.

Nová smernica o energetickej efektívnosti obsahuje právne záväzný cieľ pre EÚ s indikatívnymi národnými cieľmi do roku 2020.

Smernica o zmene nepriameho využívania pôdy ILUC (indirect land use change) vyvolala diskusiu o limitoch prvej generácie biopalív s minimálnym podielom pokročilých biopalív. Rieši sa aj infraštruktúra alternatívnych palív, napr. stanovenie cieľov pre počet elektronabíjacích staníc.

Ďalším krokom je debata o rámci pre rok 2030. Do 2.júla 2013 sa verejne pripomienkuje zelená kniha a na konci roka sa očakáva oficiálny návrh Komisie. V oblasti konkurencieschopnosti prebieha do konca 2013 analýza cien energií a skúma sa nákladová efektívnosť schém na podporu obnoviteľných zdrojov.

Dick de Jong, partner z Clingendael International Energy Program z Holandska, analyzoval realitu „zlatého veku zemného plynu“. Ešte nedávno sa plynu predpovedala veľká budúcnosť a mal vytláčať uhlie z energetického mixu. V skutočnosti však dopyt po plyne klesá a energetický sektor je pod tlakom.

Podľa pôvodných vízií mal zemný plyn dopĺňať vietor, ale paradoxne vietor znižuje dopyt po plyne. Výkyvy v dodávkach z obnoviteľných zdrojov mali byť vykrývané zemným plynom, namiesto toho sa používa uhlie. Všetky tieto negatívne trendy prebiehajú napriek tomu, že vietor kombinovaný s uhlím majú spolu vyššie emisie CO2 ako zemný plyn a sú aj podstatne drahšie.

Jednou z príčin môže byť aj fakt, že namiesto integrovaného vnútorného trhu existujú v Európe „regulačné ostrovy“. Takéto prostredie vedie k neistote investorov a ostatných hráčov na trhu, pokiaľ ide o otázku dopytu po plyne.

Aktuálne sú ceny plynu vo svete diverzifikované. Najlacnejší plyn je v Amerike, najdrahší v Ázii, pričom niekde v strede sa nachádza Európa. Ázia je ale oveľa atraktívnejším trhom a je otázne, či sú producenti ochotní investovať do pri súčasných európskych trhových cenách do nových dodávok do Európy.

Na záver Dick de Jong skonštatoval, že Európa je od „zlatého veku“ vzdialená. Európske energetické a environmentálne politiky nevytyčujú jasnú rolu pre plyn a politici nie sú ochotní rozoznať prínos zemného plynu pri prechode k udržateľným zdrojom energie.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.