P. ŽIGA: Členské štáty musia mať možnosť definovať si národný energetický mix
„Pre Slovensko, ale aj pre ďalšie členské štáty EÚ, napríklad pre Česko má zásadný význam jadrová energetika, a to jednak z pohľadu bezpečných dodávok energie, tak aj z ohľadu znižovania emisií,“ priblížil.
Rozvoj bezpečného využívania jadrovej energie je podľa Žigu jedným z predpokladov prechodu smerom k nízkouhlíkovej energetike a tento fakt by mala Energetická únia náležite zohľadňovať.
„Postavenie jadrového zariadenia, ktoré napomáha dekarbonizácii energetiky je v súčasnosti problémom najmä finančného modelu,“ povedal minister obchodu a priemyslu ČR Jan Mládek.
Kým obnoviteľné zdroje energie dostávali a dostávajú podľa jeho slov podporu z verejných zdrojov, jadrové zdroje sa musia zaplatiť samé. „Samofinancovanie výstavby jadrových zdrojov pri súčasných cenách elektriny a výhľade cien na najbližšie obdobie teda nevychádza,“ poznamenal.
Informoval, že verejnosť je v ČR v dileme. „Na jednej strane asi 70 % obyvateľov ČR je za využívanie jadrových elektrární, ale zároveň približne 70 % obyvateľov nechce, aby štát na výstavbu jadrových zariadení poskytoval finančné garancie,“ podčiarkol.
Skúsenosti z Európy podľa slov českého ministra ukazujú, že výstavba jadrových elektrární je nakoniec dvakrát drahšia a trvá dvakrát dlhšie, ako sa plánovalo v projekte. „Riešením pri výstavbe by mohol byť model, aby investor jadrovej elektrárne bol do času jej dokončenia 49-% vlastníkom a po dokončení z vlastníctva vystúpil,“ povedal Mládek.
Copyright © TASR 2016