OTS: Slovenská technológia SolarGIS získala v Číne významné ocenenie
Komisia, zložená z odborníkov najvýznamnejších čínskych a medzinárodných inštitúcií v oblasti výskumu a vývoja, identifikovala spomedzi viac ako 100 prihlásených inovácií webovú aplikáciu SolarGIS (http://solargis.info) ako jednu z najvýznamnejších technológií prezentovaných na tejto svetovej výstave. Ocenenie je o to vzácnejšie, že GeoModel Solar bola jedinou európskou spoločnosťou spomedzi ocenených.
Obchodný konzul Generálneho konzulátu Slovenskej republiky v Šanghaji pán Michal Štrba povedal, že „spoločnosť GeoModel Solar v konkurencii viac ako 2000 spoločností z Číny a celého sveta príkladne reprezentovala Slovensko, ale aj celú Európu. Ocenenie potvrdilo význam SolarGIS-u ako informačnej technológie založenej na spracovaní meteorologických dát v reálnom čase pre rozvoj slnečnej energetiky nielen v Číne, ktorá považuje slnečné elektrárne za významný pilier rozvoja národnej energetickej infraštruktúry“. Podľa Európskej asociácie fotovoltického priemyslu (EPIA) Čína by mohla do roku 2016 dosiahnuť kumulatívny inštalovaný výkon 35 GW, čím sa zaradí medzi najväčšie solárne trhy na svete.
SolarGIS dáta a webové simulačné nástroje vypĺňajú technologickú medzeru v hodnotení energetického potenciálu a prevádzky slnečných elektrární. Pán Amit Jain, nezávislý konzultant a expert v oblasti financovania solárnych projektov, potvrdil, že „absencia presných dát o slnečnom žiarení bola jedným z hlavných brzdiacich faktorov financovania výstavby slnečných elektrární. Dostupnosť kvalitných dát a on-line služieb výrazne prispieva k zníženiu investičných rizík a nákladov na financovanie slnečných elektrární v Číne, ako aj ďalších krajinách Ázie“.
Vysokú kvalitu SolarGIS dát potvrdila aj minuloročná štúdia Ženevskej univerzity, ktorá v rámci aktivít Medzinárodnej energetickej agentúry nezávisle identifikovala SolarGIS ako najpresnejšiu databázu slnečného žiarenia na svetovom trhu.
Podľa riaditeľa spoločnosti GeoModel Solar a spoluautora systému SolarGIS Marcela Šúriho SolarGIS prináša do slnečnej energetiky nové riešenia a štandardy, ktoré nielen zvyšujú efektívnosť a spoľahlivosť prevádzky slnečných elektrární, ale umožňujú jej presnejšiu predikciu, a teda aj integráciu do prenosových a distribučných sústav.
Spoločnosť plánuje v rámci výstavy Intersolar 2012 (13. – 15. júna v Mníchove) komerčné uvedenie SolarGIS aplikácie pvSpot, zameranej na nezávislý monitoring výkonu fotovoltických elektrární.
O spoločnosti GeoModel Solar
GeoModel Solar, s. r. o. so sídlom v Bratislave, je autorom a prevádzkovateľom celosvetovo najpresnejšej databázy slnečného žiarenia – SolarGIS. Poslaním spoločnosti je zvýšenie výkonnosti a zníženie neurčitosti produkcie elektrickej energie zo slnečných elektrární poskytovaním inovatívnych dát a softvérových služieb. Spoločnosť podporuje odvetvie slnečnej energetiky v oblasti plánovania, monitoringu a predikcie výroby slnečnej elektrickej energie.
Viac informácií na http://geomodelsolar.eu/sk
UPOZORNENIE:
Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Copyright © TASR 2012