Ostrovný systém OZE: Áno či nie?
Komplexný decentralizovaný ostrovný prípadne hybridný systém využívajúci obnoviteľné zdroje energie (OZE) dokáže prevádzkovať väčšinu bežných zariadení v domácnosti i podniku. Vďaka pripravovanému programu dotácií pre využívanie OZE v domácnostiach by mohlo byť takéto riešenie zaujímavé aj z hľadiska prevádzkových nákladov a návratnosti investície.
Takzvané off-grid systémy vôbec nepotrebujú pripojenie do distribučnej sústavy. Aktuálne nespotrebovaná elektrina sa ukladá do akumulátora, ktorý je tak zásadnou časťou tohto technologického ostrova. Ďalšou alternatívou sú hybridné systémy. Aké sú bežne dostupné typy decentralizovaného energetického systému, na čo všetko môžete takýto systém využiť, kde a kedy sa oplatí?
Foto: energia.sk
Výhody a nevýhody jednotlivých systémov je možné zhrnúť nasledovne:
Ostrovný systém
+ vhodný na chaty, rekreačné zariadenia, mobilné či odľahlé usadlosti – niekedy je dokonca ekonomicky výhodnejšie mať vlastný zdroj, ako vybudovať prípojku na sieť
+ nie je potrebná elektrina z centralizovanej elektrickej siete
+ v rámci možností úplná energetická nezávislosť
+ žiadne poplatky za dodávku elektriny, ani súvisiace sieťové poplatky či tarify
+ teoreticky plne mobilný systém, jednoduchá montáž
+ menej komplikovaná byrokracia
– vyššia obstarávacia cena (oproti on-grid systému)
– žiadny prúd mimo OZE zariadení
– nie je možné predať prebytok do distribučnej siete
– ako tzv. núdzový zdroj sa často využíva benzínový generátor (elektrocentrála), ktorý vyrába elektrinu pre dobitie batérií, ak kapacita ostatných zdrojov nestačí
Hybridný systém
+ vhodný pre klasické domy alebo bytovky, resp. miestnosti s prípojkou na sieť
+ pri správnom riadení spotreby nie je potrebná elektrina z centralizovanej sústavy
+ v prípade nedostatku elektriny z vlastných zariadení, je možné získať záložný prúd zo siete
+ teoreticky možnosť predaja prebytku do distribučnej sústavy
– potreba meniča napätia (striedač)
– vysoká obstarávacia cena, dlhá návratnosť
– obmedzená mobilita kvôli zapojeniu do distribučnej siete
– komplikovanejšia byrokracia
Pred tým, ako sa pustíte do hľadania a samotnej realizácie ostrovných systémov OZE, je treba zohľadniť potreby, na ktoré sa má energia využívať – či už v domácnostiach, výrobných alebo poľnohospodárskych podnikoch, mestách alebo inštitúciách. Využitie je naozaj široké.
Foto: Wikipedia.org/Tatmouss, licencia Creative Commons
1. Domácnosť/Podnik
- Osvetlenie: svetlo je nevyhnutnosťou v každej budove, ale dobrým pomocníkom je aj mimo nej (baterky, lampáše, záhradné lampy a pod.). Petrolejky i generátory na fosílne palivá môžete odložiť, pretože fotovoltika (FV) či veterná turbína vám spolu s akumulátorom túto základnú potrebu najmä pri využití úsporných svetelných technológií dokáže plne zabezpečiť.
- Elektronika: systém treba nadimenzovať na odber elektriny pre rôzne elektro-zariadenia od televízorov, cez prehrávače, počítače, mobilné telefóny, internetové zariadenia, kamery až po kuchynské spotrebiče tak, aby ste ich mohli spúšťať jednotlivo podľa potreby. Vyššiu mobilitu je možné získať vďaka hojne rozšíreným drobným OZE nabíjačkám, napr. s FV na konkrétne typy zariadení, resp. samotné zariadenia s integrovanou FV technológiou.
- Kúrenie a ohrev vody: zásobovanie teplom patrí medzi najväčšie devízy decentralizovaných zariadení OZE. Aj na tieto účely môžu domácnosti využiť dotovanú poukážku, napr. na kotol na biomasu, tepelné čerpadlo či termálne kolektory. A ak už máte možnosť si týmto spôsobom ohrievať vodu, môžete si rovno zadovážiť aj solárnu sprchu.
- Elektromobil/plug-in hybrid: slnko i vietor dokážu elektrinou zásobovať aj nabíjacie stanice pre vozidlá na elektrický pohon. Otázke integrácie nabíjačiek sme sa venovali v poradenskom článku o domácom nabíjaní elektromobilov.
Foto: Flickr.com/socks_&_sandals, licencia Creative Commons
2. Poľnohospodárstvo a hygiena
- Čerpadlo na vodu: elektrinou z vlastného OZE je možné poháňať praktické zavlažovacie prístroje, ale tiež rôzne dekoratívne zariadenia, ako je fontánka či jazierko.
- Studňa: ak nemienite každé jedno vedro plniť vlastnoručne, solárna pumpa prácu dokáže spraviť za vás.
- Bioplyn: ak chováte dobytok alebo väčšie množstvo hospodárskych zvierat, ponúka sa vám aj možnosť využiť ich trus ako palivo do bioplynovej stanice.
- Čistička vody: pokiaľ máte lokálny problém s čistotou vody, zariadenia využívajúce slnečnú energiu sa osvedčili aj v tejto oblasti. Najmä v rozvojových krajinách sú životne dôležitou nevyhnutnosťou najmä pri zabezpečovaní pitnej vody.
Foto: Flickr.com/deltaenthalpy, licencia Creative Commons
3. Komunita
- Odpadkové koše: už niekoľko rokov môžete na uliciach slovenských miest nájsť solárne smetné koše, ktoré dokážu spracovať odpad priamo na mieste. Zároveň má čoraz viac bytových domov k dispozícii vstupnú bránu k smetným košom, kde na jej otvorenie takisto plne postačuje fotovoltika.
- Dopravné zariadenia: podobne ako pri smetných košoch, aj na cestách pomáhajú FV panely akumulovať energiu pre rôzne zariadenia, ako sú semafory na prechode pre chodcov, merače rýchlosti, ako aj verejné osvetlenie.
- Lavička: v metropolách sa rozširujú nielen lavičky s pripojením na internet, novinkou zo zahraničia sú aj energeticky sebestačné lavičky s panelmi, z ktorých si môžete dobiť napríklad mobil či notebook.
Ako je vidieť, vynaliezavosť pri OZE nepozná hraníc a stále sa objavujú nové, zdokonalené zariadenia. Uvedený prehľad je možné brať ako príkladný východiskový bod pre ďalšie úvahy ako efektívnejšie pristupovať k vlastnej výrobe elektriny, tepla či vody za pomoci obnoviteľných zdrojov.
Osamostatnenie od centrálnych systémov znižuje riziko výpadku elektriny spôsobené napr. skratom v sústave alebo poškodením zariadenia. Na druhú stranu však ruka v ruke s väčšou slobodou ide aj väčšia zodpovednosť, pokiaľ ide o údržbu a kontrolu zariadení, ale tiež vlastný prístup k riadeniu spotreby energie.
Ostrovy s dotáciou?
Vráťme sa ešte k dotáciám na inštaláciu malých OZE zariadení. V predchádzajúcom článku sme vám priblížili jednotlivé zariadenia, ktoré sa budú podporovať formou poukážok v rámci programu Zelená domácnostiam. Podstatné je, že príspevok je plánovaný len pre rodinné a bytové domy, ktoré sú takto zapísané aj na liste vlastníctva v katastri. To znamená stopku napríklad pre chalupy.
V prípade zariadení na výrobu elektriny (fotovoltické panely, veterné turbíny) v rodinných domoch je jednou zo základných podmienok získania dotácie strata nároku na doplatok a odber elektriny za cenu na straty. Čiže nespotrebovaná, prebytočná elektrina sa bude do distribučnej sústavy dodávať bezplatne. To platí pre tzv. on-grid, resp. hybridné systémy.
Pozitívne je, že pri preplácaní sa zohľadnia oprávnené náklady na celú inštaláciu. Podľa všeobecných podmienok sa do toho započítajú aj výdavky na mikromeniče alebo striedače, zariadenie na obmedzenie dodávky elektriny do sústavy, regulátor nabíjania aj akumulátor elektriny alebo zásobníkový ohrievač vody. Súčasťou dotácie bude aj bonus za akumuláciu elektriny.
Zodpovednosť za správnosť technického riešenia, montáž, funkčnosť a splnenie všetkých požiadaviek pre OZE systém vrátane pripojenia zariadenia do distribučnej sústavy bude mať zhotoviteľ, s ktorým domácnosť uzavrie zmluvu. Nevyhnutné je dodržiavať požiadavky a podmienky prevádzkovateľa regionálnej distribučnej sústavy. Pri realizácii off-grid systémov distribučka do hry nevstupuje.
Ako sa ukázalo počas seminára SIEA na nedávnej výstave ELO SYS, v prístupe k ostrovným riešeniam sa trojica prevádzkovateľov regionálnych distribučiek rozchádza. Na západe Slovenska budú vyžadovať odpínacie zariadenie s typovou skúškou nezávislej skúšobne. Zástupca SSE-D uviedol, že hybridné riešenie spoločnosť nepripúšťa, avšak chce umožniť dočasné ostrovné systémy. Východoslovenská distribučná (VSD) ešte nemá túto otázku technicky doriešenú.
Pozn. red. V ďalšom článku, ktorý pre vás pripravujeme, sa bližšie pozrieme na jednotlivé typy akumulátorov na uskladnenie energie z OZE.
© energia.sk