OSN vyhlásila rok 2012 za Medzinárodný rok trvalo udržateľnej energie pre všetkých
Ako ďalej informuje OSN na svojej internetovej stránke, Medzinárodný rok trvalo udržateľnej energie pre všetkých je príležitosťou upriamiť pozornosť na dôležitosť zlepšovania trvalého prístupu k energii, na energetickú účinnosť a obnoviteľné zdroje energií na lokálnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni.
Energetické služby majú rozsiahly dosah na produktivitu, zdravie, vzdelávanie, klimatické zmeny, potravinovú bezpečnosť a bezpečnosť v zásobovaní vodou, ako aj v komunikačných službách. Práve preto absencia prístupu k čistej, prístupnej a spoľahlivej energii brzdí ekonomický, sociálny aj ľudský rozvoj a predstavuje veľkú prekážku v realizácii Miléniových rozvojových cieľov.
Ešte 1,4 miliardy ľudí stále nemá prístup k modernej energii a tri miliardy ďalších osôb závisia od „tradičnej biomasy“ a uhlia ako hlavného zdroja paliva. Aj keď v niektorých rozvojových krajinách existujú moderné energetické služby, sú natoľko drahé, že si ich milióny ľudí nemôžu dovoliť.
Následky absentujúceho či sťaženého prístupu k energiám majú dosah na zdravie osôb aj na ekonomiku v podobe nedostatočnej produktivity v lukratívnych aktivitách. Ak napríklad nemocnice alebo školy nemajú riadny prístup k energiám, nemôžu naplno fungovať. Aj prístup k pitnej vode závisí od efektívnej činnosti prečerpávajúcich staníc. Nedostatočný prístup k energiám má zničujúce dôsledky na najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti, konštatovala OSN.
Naopak, správne fungujúci energetický systém umožňuje zvyšovať produktivitu, zlepšovať konkurenčnú schopnosť, podporovať ekonomiku a hospodársky rast.
OSN poukázala aj na negatívne následky využívanie energie, ktorá nie je trvalo udržateľná. Emisie z pevných palív sú príčinou klimatických zmien, spôsobujú znečisťovanie ovzdušia v mestách, skyslenie pôdy i vody. Preto znižovanie uhlíkových emisií ostáva prioritou v problematike spotreby energie.
Pod záštitou svojho generálneho tajomníka Pan Ki-muna prišla OSN s novou iniciatívou, Trvalo udržateľnou energiou pre všetkých, v rámci ktorej si stanovila do roku 2030 tri hlavné ciele – univerzálny prístup k moderným energetickým službám, zníženie svetovej energetickej intenzity o 40 % a zvýšenie využívania trvalo udržateľnej energie vo svete o 30 %.
TASR, energia