Oslava Medzinárodného dňa Dunaja a Open Plant Gabčíkovo
„Slovensko je aj v tomto roku jednou zo 14-tich krajín Európy, ktoré oslavujú Medzinárodný deň Dunaja. Pripomenieme si rieku, ktorá je čistejšia a bezpečnejšia, ale upozorníme aj na význam ochrany životného prostredia“, povedal minister životného prostredia SR Peter Žiga, a dodal: „Tento rok máme ďalší dôvod na oslavu – 20.výročie prevádzky Vodného diela Gabčíkovo“.
Návštevníci majú možnosť absolvovať vyhliadkové plavby loďou po Dunaji a v rámci šiesteho ročníka podujatia Otvorená elektráreň – Open Plant prehliadku Vodnej elektrárne na Vodnom diele Gabčíkovo, ktorá v októbri t.r. oslávi dvadsať rokov od spustenia prvého turbogenerátora. Po ukončení modernizácie bude prvou vodnou elektrárňou s najnovšou ekologickou technológiou, turbínou označovanou „fish friendly“. Prevádzka bude vďaka novým technológiám efektívnejšia a zároveň poskytne dokonalejšiu ochranu pred povodňami.
„Vodná elektráreň Gabčíkovo je unikátny ekologický obnoviteľný zdroj, ktorý produkuje približne desatinu elektriny spotrebovanej na Slovensku. Využívanie jej špecifickej schopnosti napĺňať požiadavky energetického systému a zároveň umožňovať plavbu po rieke Dunaj, je príkladom dobrej spolupráce medzi Slovenskými elektrárňami, Vodohospodárskou výstavbou a Slovenským vodohospodárskym podnikom. Slovenské elektrárne už dnes vyrábajú takmer 90 percent elektriny bez produkcie škodlivých emisií, pomáhajú Slovensku plniť náročné environmentálne záväzky Európskej únie a prispievajú k rozvoju regiónu v rámci svojej hlavnej činnosti i CSR programu Energia pre krajinu,“ uviedol Paolo Ruzzini, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenských elektrární, a.s.
„Vodné dielo Gabčíkovo je právom považované za náš národný poklad. Ide o jedno z najväčších vodných diel v Európe, ktoré významne prispelo k povodňovej bezpečnosti. Umožnilo celoročnú lodnú dopravu a prináša ekologicky čistú elektrickú energiu, čím pomáha chrániť životné prostredie. Gabčíkovo vytvorilo tiež ideálne podmienky pre rozvoj vodných športov a stalo sa obľúbeným miestom relaxu,“ skonštatoval Ladislav Lazár, generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, š.p.
Výstavba Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros bola jedným z najväčších vodohospodárskych projektov v Európe. Po takmer 20 ročnej prevádzke je možné konštatovať naplnenie predpokladaných pozitívnych účinkov. V celom úseku vodného diela sa na oboch stranách Dunaja významne zvýšila protipovodňová bezpečnosť územia. V úseku medzi Bratislavou a Sapom sa vytvorila plavebná cesta so zabezpečenou plavebnou hĺbkou 3,5 m. Pozitívny vplyv bol zaznamenaný aj v ramennej sústave. Zastavilo sa vyschýnanie koryta, sústava je trvale napájaná prevzdušnenou vodou z nápustného objektu pri obci Dobrohošť. Od začiatku prevádzky sa vyrobilo 42 253 308 MWh ekologicky čistej energie z obnoviteľného zdroja. Výroba elektrickej energie na vodnej elektrárni pokrýva zhruba 8% spotreby elektrickej energie Slovenska. Cez plavebné komory VD Gabčíkovo bolo od roku 1992 preplavených 295 443 plavidiel a 4 993 101 osôb. Vodné dielo sa stáva oddychovou zónou pre obyvateľov Bratislavy a okolitého regiónu, miestom stretnutí milovníkov cyklistiky z Podunajských krajín. Okolité obce sa stali atraktívnymi miestami na bývanie, rekreáciu a šport. Unikátny areál vodných športov vychováva nových reprezentantov Slovenska, olympijských víťazov, majstrov sveta a Európy. Jedinečným prínosom ku kultúre Slovenska je galéria Danubiana s ponukou výstav európskych a svetových umelcov.
„Vodné dielo Gabčíkovo je dôležité z pohľadu zabezpečenia protipovodňovej ochrany občanov Slovenskej republiky. Je tiež významným prínosom pri medzinárodnej plavbe,“ povedal Marian Supek, poverený výkonom funkcie generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku,š.p.
O Medzinárodnom dni Dunaja (Danube Day)
V júni v roku 1994 bol v Sofii zástupcami podunajských krajín EÚ podpísaný „Dohovor o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja“. Pri príležitosti 10. Výročia podpísania dohovoru vyhlásila v roku 2004 Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR) 29. jún za „Danube Day – Deň Dunaja“. S pribúdajúcim počtom zmluvných strán, ktoré dohovor podpísali, sa Deň Dunaja stal najväčším riečnym festivalom. Jeho stálymi partnermi sú OSN, UNEP, UNESCO, IAAE. „Deň Dunaja“ – medzinárodný projekt o rieke, ktorá je symbolom integrovanej Európy a tradičnej spolupráce 13 podunajských štátov v oblasti ochrany životného prostredia, hospodárstva, obchodu, vedy a techniky, kultúry a športu. Osláv Dňa Dunaja sa každý rok zúčastňuje viac ako 81 milión ľudí v 13 krajinách povodia Dunaja.
O podujatí Otvorená elektráreň
Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel už po šiestykrát otvárajú brány svojich elektrární pre verejnosť. Populárne víkendové akcie, ktoré tradične ponúkajú bohatý kultúrny program, občerstvenie, rôzne atrakcie a súťaže pre deti i dospelých, sú súčasťou dlhodobého programu spoločensky zodpovedného podnikania Slovenských elektrární pod názvom Energia pre krajinu. Od prvého ročníka v roku 2007 navštívilo Otvorené elektrárne takmer 57-tisíc ľudí. Séria obľúbených podujatí začala v tomto roku v sobotu 26.mája v Mochovciach a bude pokračovať 16. júna vo Vojnaoch, 23. júna v Jaslovských Bohuniciach a 30. júna na Liptovskej Mare.
Cyklistické preteky Okolo Slovenska
V poradí 56. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa začína 5. júna v Liptovskom Mikuláši a vyvrcholí 9. júna v Gabčíkove. Organizátori najvýznamnejších cyklistických pretekov na Slovensku naplánovali na tento rok 5 etáp. Zápoliť bude 118 pretekárov združených v 20 tímoch z 19 krajín. Čaká ich trať dlhá 863,6 kilometrov. Celkovo je v itinerári 56. ročníka pretekov 10 rýchlostných a 13 horských prémií. Medzi pretekármi na štartovej listine nechýbajú zahraničné hviezdy – Taliani David Rebellin a Angelo Furlan či Dán Michael Rasmussen, ani popredný slovenský profesionál Juraj Sagan, starší brat slávnejšieho Petra.
Na Slovensku sa bude bojovať o 220 bodov do kontinentálneho rebríčka UCI, víťaz získa celkovo 40 bodov UCI a finančnú prémiu 1850 eur. Víťaz etapy bude odmenený 725 eurami. Celkovo sa medzi cyklistov prerozdelí vyše 17-tisíc eur.
Zdroj: Slovenské elektrárne