![Gazprom-Flickr](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/7585.jpg)
Osem európskych firiem sa domáha zliav na ruský plyn
Denník pripomenul, že od rusko-ukrajinského sporu o ceny plynu v januári 2009, ktorý viedol k výpadku dodávok plynu, sa dvadsiatka európskych odberateľov dožadovala od Gazpromu zmien v kontraktoch. Minulý mesiac viceprezident koncernu Alexander Medvedev tvrdil, že všetky tieto rokovania skončili a len traja klienti sa naďalej domáhajú zmien v kontraktoch v arbitrážach: nemecký E.ON, český RWE Transgas a poľská spoločnosť PGNiG.
Začiatkom júla sa síce podarilo uzavrieť dohodu s E.ON, ale z prospektu vyplýva, že okrem RWE a PGNiG zľavy požaduje ešte šesť ďalších odberateľov Gazpromu: Shell Energy Europe, Centrex, švajčiarska EGI, holandská GasTerra a dánska firma DONG. Od minulého roku vedie spor o cenu plynu tiež rakúska spoločnosť Erdgas Import Salzburg. To, že rokovania pokračujú, potvrdili aj zdroje denníka v Gazprome a v EGL. Ostatné firmy sa zdržali vyjadrení.
Gazprom vraj v prognóze tohtoročných tržieb rádovo 160 miliárd amerických dolárov už počíta so „všetkými možnými zľavami“. Hlavný európski zákazníci, E.ON a Eni, už dosiahli zliav v odhadovanej výške 1,3 miliardy dolárov pre každú firmu, v prípade ostatných odberateľov manažéri koncernu hovorili o zľavách vo výške siedmich až desiatich percent, a tak by podľa analytika Maxima Moškova prehodnotenie kontraktov s RWE a PGNiG mohlo stáť Gazprom okolo 700 miliónov dolárov ročne, v prípade zostávajúcich zákazníkov potom ďalších 300 miliónov.
Podiel na európskom trhu, ktorý je pre Gazprom kľúčový, sa vlani zvýšil na 27 percent z 24 percent v roku 2010. Export ruského plynu do Európy vzrástol o zhruba 8 percent. Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete.
ČTK, energia
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)