Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropovod - rozmazany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
30. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Opozičným poslancom sa nepáči plánovaný príjem v rozpočte SŠHR

Opozičným poslancom sa nepozdávajú budúcoročné plánované príjmy v kapitole Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR). Podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok štátne hmotné rezervy rátajú s kapitálovým príjmom vyšším o viac ako 100 mil. eur. „Máme silné indície, že ten príjem, s ktorým ráta vláda Roberta Fica, pochádza z predaja núdzových zásob ropy a ropných produktov. Na pozadí sa nám možno črtá kauza, pri ktorej platinové sitká zhrdzavejú závisťou,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Juraj Miškov.

O plánované príjmy štátnych hmotných rezerv sa zaujímali opoziční poslanci na rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru. „Pýtali sme sa predsedu hmotných rezerv, ako naplní túto položku. Nevedel nám to však vysvetliť,“ podotkol predseda hospodárskeho výboru a poslanec za stranu KDH Ján Hudacký. Opoziční poslanci chceli vykonať na Správe štátnych hmotných rezerv SR aj poslanecký prieskum, avšak koaliční poslanci, ktorí majú vo výbore väčšinu, boli proti.

Podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) celá záležitosť súvisí so zmenou financovania správy núdzových zásob ropy a ropných výrobkov na Slovensku. V súčasnosti núdzové zásoby ropy spravuje SŠHR, pričom zo štátnych prostriedkov financuje výdavky súvisiace so skladovaním, ochraňovaním, ako aj s nákupom a obmenami núdzových zásob ropy a ropných výrobkov. Vláda však navrhla zavedenie nového systému, kedy by sa touto činnosťou zaoberala organizácia mimo sektora verejnej správy, ktorá by okrem prevzatia bežných činností súvisiacich s núdzovými zásobami ropy a ropných produktov postupne odkupovala núdzové zásoby ropy a ropných produktov od súčasného správcu.

„V tejto súvislosti sme preto prišli s návrhom transformovať aktuálne aplikovaný systém núdzových rezerv SR na model „odvetvovo-verejnej“ agentúry, ktorý sa bežne používa v iných vyspelých krajinách, napríklad v Nemecku, pričom z pohľadu záujmov štátu, obyvateľov, podnikateľov a spravodlivej hospodárskej súťaže prináša prínosy,“ zdôraznil hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Model „odvetvovo-verejnej“ agentúry nemá podľa rezortu hospodárstva nároky na verejné finančné zdroje a v prípade transformácie z čisto štátneho modelu sa štátu uvoľní súčasná „umŕtvená“ likvidita v ropných zásobách, čo v prípade Slovenska by to bolo zhruba 450 mil. eur. „Nákup ropných zásob štátnych hmotných rezerv novou agentúrou predpokladáme na tri roky od jej vzniku,“ dodal Jurikovič, čím naznačil, odkiaľ by mali štátne hmotné rezervy dosiahnuť v budúcom roku plánovaný kapitálový príjem vo výške 100 mil. eur.

Medzi ďalšie výhody spomínaného modelu zaradil rezort hospodárstva jeho transparentnosť. Vytvorenie agentúry by mali podľa rezortu hospodárstva privítať aj ropné spoločnosti podnikajúce na Slovensku. „Je spravodlivý aj pre ropné spoločnosti. Všetky firmy, ktoré sú zákonom určené, a ktoré uvoľňujú ropné produkty do daňového voľného obehu, by boli riadnymi členmi agentúry s hlasovacím právami na valnom zhromaždení a prostredníctvom riadiacich a dozorovacích orgánov by sa zúčastňovali aj jej praktickej, ekonomicky najefektívnejšej prevádzky,“ konštatoval Jurikovič.

Jeho slová prednedávnom potvrdil aj hovorca jednej z najväčších rafinérsko-petrochemických firiem, spoločnosti Slovnaft Anton Molnár. „Považujeme to za rozumné riešenie aktuálnej situácie ale i budúcich záväzkov Slovenska vo vzťahu k EÚ a Medzinárodnej energetickej agentúre v oblasti vytvorenia efektívneho, akcieschopného a stabilného modelu krízových ropných zásob. Môžeme to konštatovať aj na základe skúseností z našich aktivít v zahraničí, kde v tomto smere najmä Nemecko sa stalo lídrom už od konca 70. rokov. Postupne tento efektívny spôsob riadenia núdzových zásob prebrali aj ďalšie krajiny v EÚ,“ uviedol koncom augusta hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

V novovzniknutej agentúre by okrem štátu boli združené aj spoločnosti podnikajúce na ropnom trhu. Agentúra by mala byť vlastníkom zásob ropy, ktoré bude nakupovať na komerčný úver, profesionálne sa o ne bude starať a bude mať svoje orgány. V nich okrem ropných spoločností budú prítomní aj zástupcovia štátu. Štát by mal v agentúre zásadné rozhodujúce vetovacie, schvaľovacie, či dozorovacie právomoci.

Pre posúdenie príslušných legislatívnych aspektov transformácie zo súčasného štátneho modelu na model „odvetvovo-verejnej“ agentúry, bude zriadená pracovná komisia zložená zo zástupcov Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva financií SR, SŠHR SR, Transpetrolu a Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu – SAPPO. „Návrh zákona o Agentúre bude striktne zakotvovať aj princíp veta štátu k využívaniu núdzových zásob,“ uzavrel Jurikovič.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.