Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kissova Galek - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Poslanci SaS Jana Kiššová a Karol Galek
23. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Opoziční poslanci požiadali prezidenta odvolať šéfa ÚRSO

Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová a Karol Galek dnes predložili prezidentovi návrh na odvolanie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka. Dôvodom je to, že pri výkone svoje pôsobnosti nekonal nezávisle, čím mal porušiť § 5 ods. 8 zákona o regulácii. „Veríme, že pán prezident bude k tomuto (podaniu) pristupovať zodpovedne a vyvodí z toho dôsledky v zmysle zákona,“ uviedla Kiššová, ktorá je predsedníčkou parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti.

Vo svojom podnete tiež zdôraznili predpisy európskych smerníc o vnútornom trhu s elektrinou a plynom z roku 2009, podľa ktorých musia členské štáty zaručiť nezávislosť regulátora a zabezpečiť, aby svoje kompetencie vykonával nestranným a transparentným spôsobom a personál i vedenie úradu „neprijímali priame pokyny od žiadneho štátneho ani iného verejnoprávneho alebo súkromného subjektu“.

Poslanci sú presvedčení, že predseda ÚRSO Jozef Holjenčík postupoval podľa pokynu vlády SR resp. jej predsedu, a to v súvislosti so zrušením alebo zmenou právoplatných cenových rozhodnutí ÚRSO vydaných pre spoločnosti SPP – Distribúcia z 31.10.2016 a Stredoslovenská energetika – Distribúcia z 25.11.2016. Text podnetu má náš portál k dispozícii.

Aj keď v zápisnici z minulotýždňového rokovania vlády nie je uvedený konkrétny priebeh rokovania s Jozefom Holjenčíkom, liberáli odkazujú na verejné vyjadrenia zúčastnených strán na následnej tlačovej konferencii.

„Zobral som na vedomie od pána predsedu regulačného úradu riešenia, ktoré prichádzajú do úvahy a rovnako som oznámil pánovi predsedovi v prítomnosti celej vlády, že pokiaľ nebudú prijaté rozhodnutia, ktoré by napravili tento stav, tak vláda Slovenskej republiky využije silu legislatívy, čo by v praxi znamenalo ešte dnes, schválenie návrhu príslušného zákona v skrátenom konaní, zvolanie Národnej rady a cez zákon by sme veci riešili. Ale dostali sme riešenie, ktoré je uspokojujúce. Pán predseda regulačného úradu oznámil, že je pripravený v rámci autoremedúry obidve rozhodnutia stiahnuť,“ uviedol napríklad premiér Robert Fico.

Aj šéf ÚRSO v odpovedi na novinárske otázky priznal, že bude konať podľa želania predsedu vlády a v oficiálnej tlačovej správe uviedol, že „sa úrad priklonil k názoru vlády SR“.

Želanie i hrozba

Dvojica poslancov ale vo svojom podnete prezidentovi podčiarkla, že ÚRSO nemôže svojvoľne alebo s cieľom vyhovenia želaniu vlády upustiť od uplatňovania platných cenových vyhlášok. „Prípadné rešpektovanie vôle vlády SR vrátiť sa ku kritériám a pravidlám regulácie platným v roku 2016 je teda v priamom rozpore s postupom, ktorý zodpovedá zákonu a uvedeným vyhláškam platným pre regulačné obdobie rokov 2017 až 2021,“ uviedli.

„Za zásadné a súčasne dostatočne preukázané považujeme aj to, že vláda SR slovami predsedu vlády vyjadrila voči predsedovi Úradu aj určitú hrozbu v podobe zmeny regulačného rámca v skrátenom legislatívnom konaní, pričom táto mohla mať významný vplyv na jeho rozhodnutie vyhovieť „želaniu vlády“,“ dodali poslanci Kiššová a Galek.

V prípade porušenia zákona o regulácii je podľa nich odvolanie predsedu ÚRSO autonómnou právomocou prezidenta, ktorá nie je viazaná na predchádzajúci návrh vlády ani inej osoby. Navyše je šéf ÚRSO zároveň členom a predsedom Regulačnej rady, na ktorého sa tiež vzťahuje požiadavka nezávislosti. „Ak by totižto v prípade narušenia nezávislosti úradu mal prezident čakať zo strany vlády na nejakú výzvu, ktorá by si sama priznala, že Jozefa Holjenčíka ovplyvnila, potom by naozaj nastala patová situácia a la Hlava XXII,“ poznamenal Galek. 

SaS sa usilovala o odvolanie Jozefa Holjenčíka aj v roku 2015, avšak neúspešne. „Tých dôvodov a podozrení bolo v minulosti viacero, ale nikdy nie takto v priamom prenose pred očami všetkých,“ doplnila Kiššová.

Dôvod na odchod vidí aj OĽaNO

Do aktuálnej debaty ohľadom cien energií sa zapojili aj poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, podľa ktorých by odberatelia nemali vystavené faktúry zahadzovať. Hrozí im totiž, že sa stanú neplatičmi. Igor Matovič, líder hnutia OĽaNO dnes uviedol, že ÚRSO nekoná nezávisle a mal by z čela úradu odísť. Zároveň dodal, že predtým by mal vydať nové cenové rozhodnutia.

Poslankyňa Veronika Remišová zdôraznila, že bezdôvodné zvyšovanie cien je neprijateľné. Podstatné ale je, že predmetné cenové rozhodnutia boli vydané už v novembri a vláda tak mala dosť času sa týmto problémom zaoberať. Náš portál na problém s poplatkami za distribúciu plynu upozornil už v článku z 9. novembra 2016.

Remišová dodala, že predbiehanie sa vo vyjadreniach predstaviteľov koalície o tom, kto rozhodnutie šéfa ÚRSO ovplyvnil viac je útokom na právny štát. „Praktickej regulácii energetiky sa majú venovať odborníci a nie koaliční politici, ak sa im to práve hodí,“ doplnila.

„Úrad politické vyjadrenia nekomentuje. Momentálne intenzívne pracuje na riešení vzniknutej situácie. Ďalšie informácie úrad poskytne až po ukončení procesu,“ uviedol pre agentúru TASR v reakcii na SaS a OĽaNO-NOVA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.