Opozícia napadla Ficove vratky na Generálnej prokuratúre
Vratky za plyn považuje opozícia za nesystémové opatrenie s cieľom kúpiť si priazeň voliča pred voľbami. Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR (č. 74/2016) o spôsobe poskytnutia štátneho príspevku odberateľovi plynu je navyše plná chýb, tvrdí Karol Galek z SaS. Cieľom podnetu, ktorý dnes odovzdal na Generálnu prokuratúru SR, je výzva na zrušenie vyhlášky. Formálne nedostatky by podľa neho mohli vyústiť do súdnych sporov so štátom, ako aj konaním zo strany Európskej komisie.
„Cieľom tohto podania nie je pripraviť ľudí o príspevok na plyn. Pokiaľ si to štát naozaj môže dovoliť a nejde zo strany ľavicovej vlády iba o populistické gesto pred voľbami, potom by mali vyhlášku sami stiahnuť a opraviť tak, aby peniaze boli doručené domácnostiam, ktoré si za plyn reálne platia,“ vysvetlil na dnešnom brífingu tímlíder pre energetiku SaS.
Návrh vyhlášky sa ocitol v skrátenom pripomienkovom konaní 8. decembra 2015, pričom účinnosť nadobudla v stredu 20. januára 2016. Podnet na Generálnu prokuratúru zo strany SaS tak prichádza len niekoľko dní predtým, než rezort hospodárstva začne s odosielaním poukazov odberateľom. „Čakali sme na finálnu verziu,“ dodal Galek.
Viacero nedostatkov
Za problematickú považuje Galek definíciu prijímateľa. Má ním byť domácnosť, ale text vyhlášky hovorí o odbernom mieste. V praxi sa ten, kto býva v prenajatom byte a platí mesačne za plyn, nemusí stať poberateľom príspevku. Reálne ho dostane ten, na koho je písané odberné miesto. „Ide o podporu podnikania pri prenájme bytových priestorov,“ skonštatoval.
Prijímateľom príspevku je podľa vyhlášky každý zákazník z radov domácností, ktorý má zmluvu s dodávateľom. Maximálna výška ceny plynu v regulovaných segmentoch je však v kompetencii ÚRSO. Štát podľa Galeka vratkami potvrdil, že došlo k nesprávne nastavenej regulácii. Dodávateľom tak vznikol neprimeraný zisk, na ktorý sa im ale poskladajú daňoví poplatníci.
Plynová dotácia zo strany štátu môže podľa Galeka výrazne poškodiť dodávateľov tepla v rámci systémov CZT, ale aj spoločenstvá vlastníkov bytov s vlastnou domovou kotolňou. Množstvo plynu využité v tomto prípade na prípravu teplej úžitkovej vody a kúrenie totiž v príspevku pre prijímateľa nie je nijako zohľadnené a títo zákazníci nemajú nárok na získanie príspevku. „Kde je motivácia domácností, aby ostali pripojení na týchto dodávateľov?“
Vyhláška podľa člena SaS nespĺňa tiež základnú požiadavku o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Podľa zákona sa totiž môžu dotácie poskytovať len na základe predloženej žiadosti spolu s povinnými dokladmi v prílohe. Každá štátna pomoc sa musí podľa pravidiel EÚ notifikovať Európskej komisii. Podľa Galeka ani k tomu na základe dostupných informácií nedošlo.
Vratky za plyn dostane 1,4 milióna domácností. Výška príspevku závisí od spotreby, hodnota poštovej poukážky sa pohybuje od 10 do 165 eur. Štátny rozpočet toto vyjde opatrenie na 48 miliónov eur, z toho jeden milión dostane Slovenská pošta.
Silná kritika opozície
Za volebnú korupciu označila vratky strana Most-Híd. Toto opatrenie je podľa nich neadresné a nesystémové. „Aj vratky za plyn sú plošnou dávkou, ktorá nepomáha tým, ktorí to naozaj potrebujú. Potvrdzuje to, že súčasná vláda nevie robiť ani správnu sociálnu politiku,“ uviedol Most-Híd.
O kupovaní voličov hovorí aj KDH. Podľa kresťanských demokratoch vláda potvrdila, že problematiku nechce riešiť systémovo prostredníctvom zákona o energetickej chudobe. „Navyše, toto opatrenie je hlboko diskriminačné voči domácnostiam, ktoré nie sú napojené na dodávky plynu a sú odkázané na elektrinu, alebo iné fosílne paliva,” dodalo v správe KDH.
Premiér Robert Fico kritiku odmieta. Na brífingu tento týždeň uviedol, že dotácia nesúvisí s parlamentnými voľbami.
© energia.sk