Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bioenergy Bardejov - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Milan Kapusta
13. júna 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Opozícia chce ukončiť „biomasaker“

Protest lesoochranárov z hnutia VLK pred sídlom Bioenergy Bardejov: Foto: TASR/Milan Kapusta

Štvorica opozičných poslancov chce novelizovať zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby. Za biomasu by sa podľa nich malo považovať iba drevo, ktoré pochádza z energetických porastov a drevospracujúceho priemyslu. Drevná štiepka by sa mala cielene pestovať a pochádzať výlučne z konárov rýchlorastúcich energetických rastlín alebo drevného odpadu. Súčasná prax je podľa predkladateľov taká, že bežne dochádza aj k štiepkovaniu zdravého dreva.

Podľa opozície sa v súčasnosti v SR ťaží na energetické účely 4 milióny m3 dreva. Od roku 2010 podľa satelitného snímkovania organizácie Global Forest Watch u nás ubudlo 760 km2 lesov. „Pretrváva nepomer medzi produkciou a spotrebou energetickej dendromasy, čo priamo ohrozuje existenciu lesov, vetrolamov, či brehových porastov,” napísala poslankyňa Anna Zemanová z SaS.

Podľa slovenských technických noriem (STN) sa drevo podľa kvality rozdeľuje do šiestich kategórií, drevná štiepka patrí do najnižšej triedy VI. Európske normy zase všeobecne poznajú štyri kvalitatívne triedy – biomasa sa nachádza v kategórii D.

Dozvuky kauzy Bioenergy

Predkladatelia poukazujú na výsledky kontrol ÚRSO z roku 2014. Regulátor vtedy odhalil, že v niektorých prevádzkach sa spaľovala aj vysokokvalitná guľatina. K pokutovaným subjektom patrili aj majetkovo prepojené Bioenergy Bardejov a Bioenergy Topoľčany. Inšpektori zistili nesúlad medzi tým, čo uvedené spoločnosti predložili v dokumentoch a drevnou hmotou, ktorá bola objavená na skládkach počas fyzickej prehliadky týchto teplární. Spaľovať sa malo aj drevo triedy III. a V. O kauze sme písali tu.

Klasifikáciu biomasy a jej využívanie na energetické účely mala sprísniť vlani novelizovaná vyhláška regulačného úradu (č. 490/2009 Z.z). Právomoc kontrol zároveň prešla z ÚRSO na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Podľa opozičných zákonodarcov však opatrenia nevyriešili problém a nedokážu zabezpečiť efektívnu kontrolu spaľovaného dreva.

Štedrý „zelený“ doplatok

Súčasný stav má byť dôsledkom nastavenia výkupnej ceny elektriny. Ten motivuje prevádzkovateľov kogeneračných prevádzok, aby štiepkovali aj kvalitnú guľatinu. Dotácie podľa opozície vyhnali cenu drevnej štiepky na úroveň 58 eur za tonu v dôsledku čoho sa spracovanie akýchkoľvek foriem dreva stalo ekonomicky nezaujímavým. „Dotácie tak vytvárajú podmienky, ktoré vedú k deformáciám trhu s energiami a zároveň zvyšujú cenu elektrickej energie pre spotrebiteľov,“ píše sa ďalej v dôvodovej správe. „Ročne štát zaplatí na dotáciách na výrobu elektrickej energie z dendromasy len v Prešovskom a Košickom kraji okolo 11 mil. eur.“

Definícia biomasy má podľa predkladateľov oporu v európskej legislatíve. Návrh, ktorým sa mení zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby by sa mohol dostať na rokovanie parlamentu tento týždeň. Predkladateľmi sú Ján Budaj (OĽANO-NOVA), Martin Fecko (OĽANO-NOVA), Anna Zemanová (SaS) a Martin Klus (SaS).

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.