OPEC: Ťažba ropy v nečlenských krajinách aj napriek nízkym cenám porastie
„Od júna 2014 zažili ceny ropy výrazný pokles, ktorý ich dostal na ešte nižšiu úroveň než kríza v roku 2008. Ponuka z krajín mimo OPEC ale stále vykazuje určitý rast,“ píše sa v pracovnej verzii správy.
Ceny ropy tlačí dolu predovšetkým rozmach ťažby z bridlicových ložísk v USA. OPEC sa vlani v novembri rozhodol, že na pokles cien nebude reagovať znižovaním produkcie. Namiesto toho podľa analytikov zvolil stratégiu zvyšovania dodávok s cieľom získať späť stratený podiel na trhu a spomaliť konkurenčnú ťažbu z bridlicových ložísk, ktorá vyžaduje vyššie náklady.
Cena severomorskej ropy Brent sa v januári v dôsledku vysokej ponuky na trhu prepadli až na 45,19 dolárov za barel, čo bola najnižšia úroveň za takmer šesť rokov. Vlani v júni sa pritom Brent predával až za 115 dolárov za barel.
Ťažba z bridlicových ložísk ale poklesu cien odoláva lepšie, než mnohí pôvodne predpokladali. „Všeobecne sa dá povedať, že u ťažobných polí mimo OPEC, ktoré sú už v prevádzke, nepovedú ani výrazné ceny k obmedzovaniu produkcie,“ píše sa v návrhu správy OPEC.
Kartel zverejňuje správu o dlhodobej stratégii raz za päť rokov. V roku 2010 ešte správa nehovorila o ťažbe z bridlicových ložísk ako o vážnej konkurencii. Teraz sa ale kartel napríklad pozastavuje aj nad tým, že prestáva platiť dlhoročné pravidlo, podľa ktorého boli tzv. ľahšie typy ropy drahšie než typy bohatšie na síru. Ľahká ropa sa totiž spravidla spracováva lacnejšie. Ropa, ktorá sa teraz ťaží z nových ložísk v USA, sa radí väčšinou k ľahším typom.
Členské krajiny OPEC budú o svojej ťažobnej politike rokovať na budúci piatok vo Viedni. Panarabský denní k Al-Haját s odvolaním na zdroj z kartelu uviedol, že OPEC pravdepodobne opäť nepristúpi k zníženiu ťažby. Saudská Arábia, ktorá je kľúčovým členom kartelu, sa podľa tohto zdroja nechystá obetovať svoj trhový podiel kvôli záujmom iných krajín.
Práve Saudská Arábia vlani v novembri zablokovala snahy niektorých menej vplyvných členov OPEC o zníženie ťažobného limitu, ktoré by podporilo ceny. Lacná ropy všeobecne spôsobuje chudobnejším členom OPEC finančné problémy, pretože im do rozpočtu neprináša toľko peňazí, koľko tieto krajiny očakávali.
ČTK, energia.sk