OKTE ponúka platformu pre reportovanie údajov vyžadovaných z REMIT
V utorok 17. marca 2015 sa v Bratislave konal workshop k implementácii legislatívy REMIT, ktorá sa vzťahuje na obchodovanie s veľkoobchodnými energetickými produktmi a ich reportovanie s cieľom odhaliť a odradiť od manipulácie na trhoch.
Martin Sliva zo spoločnosti OKTE informoval o základných povinnostiach vyplývajúcich z tejto legislatívy pre obchodníkov s elektrinou a plynom, výrobcov elektriny s výkonom viac ako 10 MWe, producentov plynu s inštalovaným výkonom viac ako 20 MW, spotrebiteľov elektriny a spotrebiteľov plynu s ročnou spotrebou nad 600 GWh/rok, prevádzkovateľa prenosovej sústavy (SEPS), prevádzkovateľa prepravnej siete (Eustream) i prevádzkovateľov plynových zásobníkov (spoločnosti Nafta a Pozagas.).
„REMIT vznikal v čase, keď boli uskutočnené veľké podvody s DPH v rámci cezhraničného obchodovania. Účastníci trhu nemohli veriť cenám, ktoré im boli v rámci obchodovania poskytované. Cieľom REMITu je zaviesť poriadok a rovnováhu medzi ponukou a dopytom na trhu s energiami tak, aby sa spotrebitelia mohli rozhodovať na základe pravdivých informácií,“ uviedol Martin Sliva.
REMIT definuje veľkoobchodné energetické produkty ako zmluvy na dodávku elektriny alebo plynu a ich deriváty a ako zmluvy týkajúce sa prenosu elektriny alebo prepravy plynu a ich deriváty.
Európske nariadenie pod hrozbou penalizácie zakazuje manipuláciu trhu s energiou, zakazuje správanie, ktoré môže narušiť integritu trhu a môže viesť k zneužívaniu vnútorných informácií, tzv. insider trading. Ako poznamenal Martin Sliva, tieto nariadenia začali platiť už v roku 2012 a na stránke ACERu je možné nahlásiť akékoľvek podozrenie z porušovania týchto pravidiel.
Registrácia účastníkov spustená
Zásadnou zmenou je povinnosť oznamovať všetky transakcie na veľkoobchodných trhoch vrátane vydávania pokynov na obchodovanie. Výnimkou sú zmluvy v rámci skupiny alebo zmluvy na vyvažovacie služby pre elektrinu a plyn.
Podpredseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Miroslav Čelinský potvrdil, že úrad spustil 17. marca 2015 registráciu pre účastníkov trhu. Deň predtým úrad na svojom webe zverejnil manuál, ktorý informuje povinné subjekty krok po kroku, ako pri registrácii postupovať. Čelinský dodal, že úloha ÚRSO v problematike REMITu je predovšetkým kontrolná.
Pred začatím transakcie je účastník veľkoobchodného trhu povinný predložiť registračný formulár do systému ÚRSO obsahujúci aj označenie sprostredkovateľa údajov.
Reporting transakčných údajov
Poskytovanie záznamov agentúre ACER vrátane pokynov na obchodovanie sa týka komoditných a kapacitných kontraktov vrátane ich derivátov. Nejde pritom len o výpočet zmlúv, ale o presnú identifikáciu produktov, teda aj dohodnuté množstvo a cenu, termíny a časy.
Pre oznamovanie údajov môžu účastníci využiť sprostredkovateľov (Registered Reporting Mechanisms – RRMs), kam patria aj organizované trhy, ktoré síce majú primárne inú úlohu, ale vo svojich systémoch disponujú dátami o transakciách a vedia ich konsolidovať do predpísanej formy. Spoločnosť OKTE sa zaregistrovala v ACER zozname organizovaných trhových miest už 30. októbra 2014.
Žiadosť o registráciu za RRM spoločnosť podala 12. februára 2015, momentálne čaká na doručenie technickej špecifikácie IT rozhraní. V máji 2015 sú očakávané testy medzi ACER a OKTE, po ktorých OKTE získa certifikáciu za RRM. Povinnosť oznamovať obchody majú účastníci organizovaného krátkodobého cezhraničného trhu s elektrinou od 7. októbra 2015, kedy sa po mesačnom testovaní na reálnych dátach plánuje aj spustenie špecializovaného systému RRM OKTE do prevádzky.
Juraj Šedivý z OKTE zdôraznil, že účastník trhu môže požiadať o možnosť reportovať údaje do systému ACERu s názvom ARIS (Agency’s REMIT Information System) cez organizátora trhu. „Benefitom sprostredkovania cez OKTE je, že účastník trhu získa pomocnú ruku pri vysporiadavaní sa s týmito povinnosťami.“
Ak sa účastník krátkodobého trhu s elektrinou rozhodne reportovať transakcie cez RRM OKTE, uzavrie s organizátorom trhu dohodu o sprostredkovaní oznamovania na ACER, ktorá zahŕňa aj zachovanie dôvernosti citlivých informácií. Druhou možnosťou pre účastníka trhu je vybudovať si vlastný systém RRM, čo od vyžaduje splniť všetky technické, legislatívne a administratívne požiadavky v rámci registrácie a testovania v informačnom systéme ARIS agentúry ACER.
„Výhodou prvej možnosti je, že OKTE prevezme zodpovednosť za presnosť a včasné dodanie údajov, ktoré získa z vlastného systému ISOT, na ACER. V druhom prípade povinnosti a zodpovednosť prechádzajú na samotných účastníkov trhu. Zodpovednosť za úplnosť a správnosť reportovaných dát však naďalej zostáva na účastníkoch trhu,“ vysvetlil Juraj Šedivý.
Začiatkom roka OKTE formou dotazníka zisťovalo záujem účastníkov trhu využiť na oznamovanie údajov novú platformu OKTE. Spomedzi 93 oslovených subjektov 39 uviedlo, že má záujem reportovať svoje kontrakty cez organizovaný trh a viacerí pripustili, že sa ešte potrebujú oboznámiť s problematikou.
Juraj Šedivý tiež uviedol, že v prípade záujmu účastníkov trhu reportovať cez RRM OKTE aj bilaterálne tzv. OTC kontrakty a neštandardné zmluvy, ktoré sa neuzatvárajú na platforme organizátora krátkodobého trhu, systém umožní prijímanie aj takýchto informácií a ich zasielanie do systému ARIS. V takomto prípade bude zodpovedať za správnosť údajov účastník trhu.
Diskusiu moderoval Jaroslav Kubinec zo spoločnosti SEPS. Na úvod uviedol, že oznamovacie povinnosti sa vzťahujú aj na SEPS, najmä pokiaľ ide o kapacitné kontrakty na prenos elektriny: „Prevádzkovateľ prenosovej sústavy môže splnenie povinností vykonať aj prostredníctvom tretích osôb. Na základe interných analýz SEPS a diskusií, ktoré prebehli medzi SEPS a OKTE, bude touto oprávnenou osobou OKTE, po splnení požiadaviek RRM.“
V rámci diskusie bola z publika vznesená aj otázka ohľadom ceny za služby poskytované v súvislosti s nahlasovaním údajov do ARISu. Riaditeľ spoločnosti OKTE Michal Cabala uviedol, že spôsob ich ocenenia prípadne cena bude oznámená na základe výsledku rokovaní s ÚRSO. Čo sa týka organizovaného krátkodobého cezhraničného trhu s elektrinou, predpokladá sa, že poplatok by mohol byť zahrnutý do ceny fixných alebo variabilných nákladov, ktoré regulačný úrad stanovuje OKTE. Pri neštandardných a bilaterálnych kontraktoch pravdepodobne pôjde cena mimo reguláciu. Konkrétny cenník by podľa jeho odhadov mohol byť dostupný na prelome mesiacov máj/jún 2015.
Workshop bol organizovaný spoločnosťou OKTE, a.s. v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a.s. Prezentácie z workshopu sú zverejnené na webovej stránke OKTE.
© foto a text: energia.sk