Okrem plynu by v novom roku mohla slovenským domácnostiam zlacnieť aj elektrina
„Tohtoročný vývoj cien elektriny na burze ovplyvnila pandémia koronavírusu COVID-19. Ceny komodity prepadli, najvýraznejšie ešte v polovici marca. Keďže sa cena za dodávku elektriny pre slovenské domácnosti na rok 2021 počíta z ceny komodity za prvý polrok 2020, očakávame jej pokles v časti dodávky v priemere o 8 %,“ povedal pre agentúru SITA obchodný riaditeľ Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla.
Do koncovej ceny však okrem ceny za dodávku vstupujú aj ďalšie regulované zložky, ktoré schvaľuje ÚRSO. „Preto dnes ešte nevieme povedať, aká bude koncová cena. Môžeme povedať, že ak by ďalšie zložky ceny ostali nezmenené, koncová cena elektriny by poklesla približne o 3 %,“ podotkol.
Pokles ceny
Východisková cena elektriny, ktorá vstupuje do regulačného vzorca, bola vlani 51,85 eura za megawatthodinu a teraz je na úrovni 46,11 eura za megawatthodinu. To predstavuje medziročný pokles o 11 %.
„Cena komodity však tvorí len časť finálnej ceny pre zákazníka, do jej tvorby vstupuje oveľa viac faktorov. Preto je v tejto chvíli predčasné robiť odhady, do akej miery sa pokles ceny na burze odzrkadlí v koncovej cene pre zákazníka regulovaného segmentu,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová. Spoločnosť ZSE Energia v súčasnosti pripravuje cenový návrh.
„V cenovom návrhu samozrejme pokles cien na burze zohľadníme,“ dodala Dobošová.
Aj alternatívny dodávateľ
Pokles cien elektriny pre domácnosti avizuje aj alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Magna Energia. Tej už regulačný úrad schválil nový cenový návrh, na základe ktorého by mali domácnosti od nového roka zaplatiť o takmer 10 eur menej za megawatthodinu odobranej elektriny.
„V porovnaní s týmto rokom, kedy odberatelia platia za jednu megawatthodinu necelých 60 eur, zlacnie elektrina pre domácnosti o viac ako 13 percent na 51,90 eura za megawatthodinu,“ dodal portfólio manažér spoločnosti Magna Energia Martin Semrič.
Na burze pre pandémiu klesala i cena zemného plynu. Na rozdiel od elektriny, do vzorca pre koncovú cenu plynu vstupuje cena komodity za posledných 12 mesiacov.
„Aj tu však očakávame, že cena za dodávku zemného plynu poklesne v priemere o 21 %. A aj tu platí, že cena komodity tvorí len časť koncovej ceny zemného plynu pre zákazníkov, preto dnes nevieme povedať, aká bude koncová cena,“ uzavrel Kulla podľa ktorého, ak by ďalšie zložky ceny ostali nezmenené, koncová cena zemného plynu by poklesla približne o 12 %.