Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod+kohútiky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
18. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ohrozuje Slovensko ďalšia plynová kríza?

Ukrajina obnovila dovoz ruského plynu, oznámil v piatok (15.11.2013) šéf ruského monopolného vývozcu plynu Gazprom. Ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz zastavil dovoz pred týždňom, aby si vymohol zníženie cien. „Naftogaz prestal odoberať plyn z podzemných zásobníkov a obnovil nákupy ruského plynu v súlade s platným kontraktom,“ povedal generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller.

Gazprom vo štvrtok (14.11.2013) uviedol, že ukrajinský dlh za plyn sa vyšplhal na sumu 1,3 mld. dolárov. Predstaviteľ Gazpromu vo štvrtok tiež upozornil na to, že Ukrajina nemá dostatok zemného plynu vo svojich zásobníkoch, aby počas zimy dokázala zabezpečiť bezproblémový tranzit plynu do Európy. Ukrajinský minister energetiky Eduard Stavický ale vtedy vyhlásil, že Kyjev sa do konca tohto roka zaobíde bez ruského plynu. Informoval o tom aj ruský denník Kommersant, ktorý tvrdil, že Ukrajina má dostatok zásob a dovoz plynu z Ruska pravdepodobne do konca roka neobnoví. Ukrajina však po týždni import komodity obnovila.

Ukrajinská ekonomika je závislá od dodávok energie z Ruska a žiada prepracovať dohodu z roku 2009. V nej Moskva podľa Kyjeva stanovila príliš vysoké ceny za ruský plyn. Ukrajina platí za 1.000 m3 plynu približne 400 dolárov, čo predstavuje jednu z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiada Moskvu o zmiernenie podmienok. Tento spor vyvolal opäť obavy z vojny o cenu plynu, podobnej ako boli tie počas zimných období v roku 2006 a v roku 2009, ktoré spôsobili prerušenie dodávok do Ukrajiny a zvyšku Európy.

Slovensko je pripravené zabezpečiť v prípade potreby dodávky plynu

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne.

„Slovenská republika je lepšie pripravená ako v roku 2009 na situáciu, ak by sa obdobné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu zopakovalo,“ uviedol pre portál energia.sk hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Spor medzi Ukrajinou a Ruskom by sa podľa neho mohol Slovenska dotknúť iba v tom prípade, ak by v dôsledku tohto sporu prišlo k obmedzeniu alebo prerušeniu prepravy plynu cez Ukrajinu, a tým dovozu plynu na Slovensko, resp. iné krajiny Európy. Ten však prúdi zatiaľ bez problémov.

Ministerstvo hospodárstva je presvedčené, že Slovensko je na prípadnú plynovú krízu dobre pripravené a má v prípade zastavenia dodávok prijaté potrebné opatrenia. „V prvom rade sú to zásoby plynu v zásobníkoch a lepšie prepojenie zásobníkov na prepravnú sieť, potom možnosti reverzného toku plynu z Českej republiky a Rakúska, ako aj diverzifikačné zmluvy  o dodatočných dodávkach plynu,“ priblížil hovorca rezortu. Tie uzavrel SPP ako najvýznamnejší dodávateľ plynu v roku 2009 a v prípade potreby by  mali byť k dispozícii v čase krízy. „Prvá bola podpísaná na obdobie 10 rokov so spoločnosťou E.ON Ruhrgas na dodávku plynu v prípade krízy zo svojich západných zdrojov až do celkovej výšky 500 mil. m3 plynu ročne. Druhá bola podpísaná na 5 rokov s GDF SUEZ na dodávku plynu v prípade výpadku tiež do 500 mil. m3 ročne. Obe zmluvy garantujú dodávky plynu nezávislé od prepravy plynu cez územie Ukrajiny,“ priblížil pre portál energia.sk Stanislav Jurikovič.

Schopnosť zabezpečiť dodávky zemného plynu potvrdila aj spoločnosť SPP. „Sme schopní v prípade čiastočného obmedzenia dodávok zemného plynu z Ruska zabezpečiť dodávky plynu vďaka trom kľúčovým opatreniam, ktoré skupina SPP prijala. Ide o diverzifikované portfólio zdrojov, možnosť okamžitého spustenia reverzného chodu plynovodu prostredníctvom dcérskej spoločnosti Eustream a dostatok kapacity v podzemných zásobníkoch plynu,“ potvrdil pre portál energia.sk hovorca SPP Peter Bednár.

Okrem toho Slovensko v roku 2009 a 2010 vykonalo technické opatrenia a došlo k sprevádzkovaniu technických zariadení, ktoré umožňujú prevádzkovateľom prepravnej siete reverzný tok plynu v rámci prepravných sietí.  „Z Českej republiky je to kapacita 36 mil. m3 denne  a kapacita prepojenia z Rakúska je 17 mil. m3 denne, čo spolu presahuje celkovú dennú spotrebu Slovenska,“ priblížil Jurikovič. Zároveň je podľa ministerstva možná prevádzka prepravnej siete na Slovensku, pričom v tomto režime je možné zo západu na východ Slovenska prepraviť dostatočné množstvo plynu zodpovedajúce spotrebe v zimných mesiacoch. Okrem toho sa buduje plynovodné prepojenie s Maďarskom a pripravuje plynovodné prepojenie s Poľskom.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.