Oettinger: Niektoré jadrové elektrárne zrejme nesplnia kritériá
Podľa Günther Oettingera niektoré atómové elektrárne v EÚ záťažové skúšky asi nezvládnu. Po rozsiahlej havárii jadrovej elektrárne Fukušima v Japonsku, ktorú poškodili vlny cunami nasledujúce po zemetrasení z 11. marca, Brusel plánuje do konca roka uskutočniť testy európskych jadrových elektrární. Majú dokázať, či vydržia prípadný teroristický útok. Ako povedal Oettinger pre týždenník Der Spiegel, pri testoch sa bude sledovať najmä činnosť chladiaceho systému reaktorov.
Harmonizovať by sa malo aj poistenie, myslí si Oettinger
Ekonomický týždenník WirtschaftsWoche zasa informoval o Oettingerových plánoch rokovať v utorok (5.4.) v Bruseli s prevádzkovateľmi jadrových elektrární a poisťovňami o harmonizácii záväzkov v jadrovej energetike. Vadí mu, že zatiaľ čo na základe nemeckých pravidiel sú prevádzkovatelia jadrových elektrární zodpovední za prípadné škody až do výšky 2,5 miliardy eur, vo Francúzsku je to len do výšky 91,5 milióna eur.
Nemecko po havárii v Japonsku prudko zmenilo kurz a patrí medzi krajiny, ktoré chcú čo najskôr opustiť jadrovú energetiku. Naopak, výrazne plánuje zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov energie.
Oponenti rýchleho odchodu od jadra ale varujú, že Nemecko sa možno potom bude musieť uchýliť k zvýšeniu produkcie elektriny z neekologického uhlia alebo začať vo zvýšenej miere dovážať energiu z Francúzska. To znamená elektrinu vyrobenú v tamojších jadrových elektrárňach.
Navyše Zväz nemeckého strojárskeho priemyslu VDMA, ktorý zastupuje približne 3000 priemyselných podnikov vrátane koncernu Siemens, varoval, že prehnané zvýšenie produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov je pre nemecké podniky riskantné. „Prudký nástup obnoviteľných zdrojov bude (pre výrobu) fatálny,“ povedal prezident VDMA Thomas Lindner pre Wirtschaftswoche. „Pri výrobe špičkových produktov, kde sa vyžaduje vysoká presnosť, potrebujeme stabilné dodávky elektriny. Prípadný výpadok len na jednu milisekundu môže stáť firmu okolo 20.000 eur,“ dodal Lindner.
TASR, energia