Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny kolektor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Jeremy Levine Design (licencia Creative Commons)
26. júla 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

ODS ohlásila boj proti „lánom fotovoltaických elektrární”

Podpora výroby elektriny zo solárnych elektrárni sa v Česku bude výrazne škrtať. Pre český denník E15 to v piatok (23. júla) uviedol minister priemyslu Martin Kocourek. Tým by sa predísť ďalšiemu rastu cien za elektrinu. Podľa Kocourka bude zároveň nevyhnutné stanoviť aj celkový strop pre inštalovaný výkon jednotlivých OZE, aby sa neprekročili kapacity prenosových sústav.

Aj český minister životného prostredia Pavel Drobil má rovnaký názor ako Kocourek. Ako píše denník E15, rezort aj naďalej bude podporovať dotáciami zdroje akými je biomasa alebo bioplyn, solárne a veterné elektrárne už dotácie nezískajú. Drobil navrhuje zvýšiť poplatky za vyňatie poľnohospodárskej pôdy z pôdneho fondu v prípade, že má na nich vyrásť solárna elektráreň. Ďalšou z možností ako znížiť dotácie pre fotovoltaiku, je ich zdanenie. Takýto krok možno očakávať od ministerstva financií.

V budúcnosti sa podpora výroby elektriny prostredníctvom výkupných cien ma týkať len malých zdrojov akými sú fotovoltaické panely na budovách, píše denník E15. Ako Drobil uviedol pre ČT24, v tejto oblasti je za nejakú mieru podporu, ale je „veľmi silne proti tomu, čo sa už dnes zvrhlo aj v nejakú formu solárnej turistiky.“ V rozhovore pre Rádio Česko uviedol, že „dotácie pre fotovoltaickú elektrinu sú veľkým zločinom ekonomiky.“

Ministri ODS chcú upraviť aj strop pre medziročný nárast inštalovaného výkonu solárnych elektrární. Problém, ktorý vznikne je otázka, akým spôsobom zmeny zákona ovplyvnia výrobcov elektriny zo slnka, ktorí už zmluvy s distribútormi uzavreli v minulosti. Ako uviedol minister Kocourek, do už uzatvorených zmlúv sa zrejme zasahovať nebude.

Plánované zmeny kritizuje najmä fotovoltaický sektor. Ako pre denník E15 uviedla Zuzana Musilová, generálna sekretárka CZEPHO, „nové legislatívne návrhy by znemožnili realizáciu akýchkoľvek nových projektov“. Plánový škrt výkupnej ceny na 6 Kč za 1 kWh zo súčasných 14Kč, je podľa nej ekonomický neprijateľný aj pre strešné inštalácie na domoch či bytovkách. Podľa aktuálnej legislatívy by sa výkupné ceny nemajú znížiť o viac ako 5 % za rok.

Rýchly nárast solárnych elektrárni za posledné obdobie spôsobil najmä pokles cien za fotovoltaické technológie. Len v porovnaní s minulým rokom klesla cena solárnych panelov o 20 %, čím sa znížila aj návratnosť počiatočnej investície, informuje portál Lidovky.cz. Štátne dotácie v Česku sú v porovnaní s krajinami ako Nemecko, Švajčiarsko či Rakúsko kde má solárny sektor oveľa dlhšiu tradíciu, vyššie až o 40%.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.