Odporcovia MVE Žiar nad Hronom sa obrátili na súd,nepáči sa im rozhodnutie mesta
„Ako environmentálne združenia dlhodobo podporujeme obnoviteľné zdroje energie. Nemali by však spôsobovať nové problémy v životnom prostredí, čo v prípade vodných elektrární najmä znamená, že by nemali vytvárať nové bariéry na riekach. MVE v Žiari nad Hronom by bola ďalšia prekážka na rieke Hron, pričom na 25-kilometrovom úseku Hrona nad mestom Žiar už existujú dve nepriechodné bariéry MVE Hronská Dúbrava a MVE Zvolen a ďalšie štyri MVE sa tu stále plánujú. To by mohlo spôsobiť vážne problémy nielen rieke, ale aj obyvateľom miest a obcí popri nej,“ uviedla Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.
Odporcovia výstavby MVE Žiar nad Hronom podali žalobu v spolupráci s právnikmi organizácie Via Iuris. „Sme presvedčení, že územné rozhodnutie na MVE Žiar nad Hronom bolo vydané v rozpore s platnými zákonmi. V územnom konaní sa totiž musia povinne riešiť aj otázky týkajúce sa ochrany životného prostredia. Stavebný úrad však túto otázku vyriešil odkazom na proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktorý však v danom prípade vôbec neprebehol. Pred územným konaním tiež neboli vydané potrebné povolenia podľa zákona o ochrane prírody,“ skonštatoval právnik Via Iuris Imrich Vozár s tým, že umiestnenie plánovanej vodnej elektrárne je aj v rozpore s územným plánom Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Neviem, čo je protizákonné, nie som stavebný úrad, ktorý rozhoduje. Neviem, aký postup mohol byť protizákonný. Bude rozhodovať súd, ktorý povie konečné stanovisko,“ reagoval primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal. Ak však majú podľa jeho slov byť na Hrone postavené MVE, tak táto pri Žiari nad Hronom by mala byť z tých najmenej problematických, a to pre jej plánovanú polohu. Z jednej strany sa totiž nachádza priemyselný areál a z druhej lúky. Podľa Antala tak nebude mať výrazné zásahy do životného prostredia.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2018