Odklon od jadra môže zmeniť politickú mapu Nemecka
V nemeckej CDU prebieha diskusia o zblížení so Zelenými. Možnosť netradičnej politickej spolupráce sa otvára po odklone od jadrovej energetiky. Diskusiu odštartoval prvý krajinský premiér za Zelených Winfried Kretschmann, ktorý v nedeľňajšom vydaní berlínskeho denníka Der Tagesspiegel vyslovil uznanie kancelárke za odvahu skoncovať s jadrom v Nemecku, o čo sa jeho strana usiluje už niekoľko desaťročí. „Predĺženie životnosti (jadrových elektrární v roku 2010) vytvorilo neprekonateľnú priepasť, ktorá sa teraz zasypala,“ uviedol ministerský predseda Bádenska-Württemberska. Neznamená to však podľa neho nutne koaličný potenciál oboch strán po nemeckých voľbách v roku 2013.
Niektorá politici v CDU to však vidia inak. Súčasný vládny partner kresťanských demokratov, liberáli z FDP, sa v prieskumoch pohybujú na hranici zvoliteľnosti a nie je vôbec isté, či sa za dva roky do Spolkového snemu vôbec dostanú. CDU by tak zostávala ešte možnosť veľkej koalície s opozičnými sociálnymi demokratmi (SPD), ktorú si Merkelová vyskúšala už v rokoch 2005 až 2009. SPD má ale programovo bližšie k Zeleným, s ktorými by na základe súčasných predvolebných prieskumov mala nárok na väčší vplyv v prípade spoločnej vlády než vo zväzku s CDU.
Šéf poslancov CDU v Bádensku-Württembersku Peter Hauk preto vyzval k prehodnoteniu koaličných možností svojej strany. „S ohľadom na budúcnosť si CDU musí rozmyslieť, s ktorými stranami chce byť všeobecne ochotná vstúpiť do koalície. Podľa môjho názoru sa do toho vedľa FDP počítajú rovnako Zelení a SPD,“ prehlásil vplyvný regionálny politik.
Jeho slová vyvolali v najsilnejšej vládnej strane diskusiu, v najvyšších poschodiach CDU ale narazila na nesúhlas. „Hranie sa s koaličnými úvahami je momentálne celkom zbytočné,“ odmietol Haukov návrh generálny tajomník CDU Hermann Gröhe v denníku Frankfurter Rundschau. „Kto o tom diskutuje, skončí čoskoro v opozícii,“ pridal sa šéf mládežníckej organizácie CDU Philipp Missfelder. „Kto tancuje na dvoch svadbách, pohnevá sa so snúbencami aj s hosťami,“ glosoval úvahy o zblížení so Zelenými predseda poslaneckej frakcie CDU v durýnskom krajinskom parlamente Mike Mohring.
Okrem programových otázok je pre predákov CDU ťažko predstaviteľná spolupráca aj s niektorými čelnými predstaviteľmi Zelených. „Osoby ako Jürgen Trittin a Clausia Rothová stoja v ceste takejto koalícii,“ poznamenal Misshelder na adresu jedného z dvojice šéfov poslaneckej frakcie Zelených v Spolkovom sneme a spolupredsedkyne ekologickej strany.
Záležať tak bude na tom, koho si Zelení, ktorí sú zatiaľ bez viditeľného vodcu, vyberú za volebnú jednotku a kandidáta na kancelára. Jedným z možných kandidátov je práve Kretschmann. Ani v jeho strane ale úvahy o spolupráci s CDU, ktorú si obidve zoskupenia už vyskúšali na krajinskej úrovni, zatiaľ príliš pozitívne reakcie nevyvolali.
Politológovia však možnosť zblíženia Zelených a „čiernych“ ako sa v nemeckom straníckom žargóne CDU prezýva, pripúšťajú. „Prekážka pre čierno-zelené spojenectvo na spolkovej úrovni po energetickom obrate únie výrazne klesla. Pre obe strane sa nedá koalícia na celoštátnej úrovni vylúčiť už v roku 2013, aj keď by určite nešlo o zväzok z lásky,“ citoval politického experta berlínskej Slobodnej univerzity Oskara Niedermayera denník Hamburger Abendblatt.
Podľa včera (15.6.) zverejneného prieskumu agentúry Forsa pre magazín Stern a televíziu RTL by nateraz úniu CDU so sesterskou CSU volilo 31 % Nemcov a Zelených 26 %. SPD by získala 23 % hlasov, zatiaľ čo vládna FDP len 4 % a do dolnej komory parlamentu by neprenikla. Tam by sa dostala už len marxistická Ľavica s 9 %.
ČTK, energia